Święto Niepodległości w Krakowie

Na zaproszenie Wojewody, Marszałka oraz Prezydenta Miasta Krakowa w uroczystościach obchodów Święta Niepodległości w Krakowie uczestniczyła delegacja Koła Nr 33 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Po mszy na Wawelu i przemarszu Traktem Królewskim uczestniczący w uroczystościach przedstawiciele władz Małopolski w towarzystwie żołnierzy z formacji krakowskich, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli środowisk kombatanckich, mieszkańców i młodzieży szkół krakowskich udali się na Plac Matejki. Tam, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, uroczystość prowadził Komendant Garnizonu ppłk Roman Utracki. W jej trakcie odczytano apel pamięci żołnierzy poległych na wszystkich frontach walki aż po współczesne misje pokojowe i stabilizacyjne a kompania honorowa oddała salwę honorową.
Wśród kilkudziesięciu delegacji, wiązankę kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele 33 Koła SKMP ONZ z Krakowa.
Uroczystości zakończyły się spotkaniem władz Krakowa z udziałem kombatantów, które tym razem odbyło się w salach Muzeum Armii Krajowej przy ul. Bosackiej. Podczas spotkania wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe a dowódca 2 KZ gen. dyw. dr Jerzy Biziewski z rąk Przewodniczącego Porozumienia Związków i Służb Mundurowych woj. Małopolskiego, płk pil. Czesława Kurczyny otrzymał srebrny medal Porozumienia.
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów kabaretu Loch Camelot, oraz okolicznościowy poczęstunek z lampką szampana zakończyły tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Krakowie.

Bardzo miłym i wzruszającym przeżyciem dla prezesa Krakowskiego Koła SKMP ONZ Kol. Edwarda Potockiego były występy pięciolatków z przedszkola „SMERFY” w Krakowie przy ul. Petrażyckiego. Dyrekcja i przedszkolaki zaprosiły dziadka, uczestnika misji pokojowych na ich występ i koncert z okazji Święta Niepodległości. Ogromne wrażenie na uczestnikach wywarły wykonywane przez przedszkolaków pieśni i wiersze patriotyczne łącznie z odśpiewaniem hymnu. To była dla wszystkich wzruszająca lekcja patriotyzmu. Kol. Potocki podziękował kierownictwu przedszkola i całemu personelowi opiekującemu się maluchami za zaproszenie i patriotyczne wychowywanie maluchów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.