Delegacja SKMP ONZ na obchodach Dnia Weterana w Bratysławie

11 listopada Polscy weterani działań poza granicami państwa z wrocławskiego koła SKMP ONZ uczestniczyli wraz z delegacjami innych państw NATO m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Bułgarii i Republiki Czeskiej w uroczystych obchodach Dnia Weterana w Bratysławie. Tego dnia, co roku na całym świecie wspomina się bohaterstwo tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność i pokój.
11 listopada w wielu krajach obchodzony jest, jako Remembrance Day, Poppy Day, Jour del`Armistice… – a jego symbolem jest czerwony mak.
Weterani w 1920 roku po raz pierwszy przyjęli czerwony mak, jako symbol krwi przelanej przez żołnierzy. Inspiracją do tego stał się wiersz pt: „Na polach Flandrii” kanadyjskiego lekarza – wojskowego chirurga Johna McCrae, napisany pod wpływem głębokiego wzruszenia wywołanego bólem i cierpieniem rannych żołnierzy oraz utratą przyjaciela. Dziś mak jest noszony w większości krajów demokratycznego świata, jako symbol pamięci o ofiarach wojen.
Delegacja SKMP ONZ wraz z kolegami z Czeskiej Republiki została przyjęta przez Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Słowacji Gen. por. Ing Petera VOJTEK, goście z Polski i Czech zostali odznaczeni medalami Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Wiceprezes Zarządu Głównego SKMP ONZ płk w st. spocz. dr Jerzy Banach odznaczył Szef Sztabu Sił Zbrojnych Republiki Słowacji nadanym mu przez Zarząd Główny medalem za Zasługi dla SKMP ONZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.