Śladami 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W dniu 27.07.2021 r. delegacja członków lubelskiego Koła nr 50 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ wraz z przedstawicielami Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK odwiedziła Wołyń (Ukraina), aby uczcić pamięć poległych żołnierzy oraz pomordowanej ludności cywilnej. Wizytę rozpoczęto od miejscowości Zamłynie, w której mieści się Centrum Integracji prowadzone przez ks. Jana BURASA. Centrum skupia się na pracy z młodzieżą i jest ogniskiem dialogu polsko – ukraińskiego. Na pamiątkę naszego pobytu w Centrum, ks. Jan został obdarowany pamiątkowym ryngrafem. Delegacja odwiedziła cmentarz wojenny w Zasmykach, gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze na żołnierskich mogiłach. Cmentarz jest miejscem spoczynku żołnierzy Dywizji oraz cywilnych ofiar rzezi wołyńskiej.

27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej była największym partyzanckim związkiem taktycznym na ziemiach polskich, w marcu 1944 r. liczyła około 6000 żołnierzy.
Dywizja wspomagała samoobronę ludności polskiej w walce z oddziałami Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) oraz walczyła z wojskami niemieckimi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.