Racławice 2015

15 maja br. z okazji rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i bitwy kosynierów pod Racławicami, w miejscu historycznej konfrontacji z oddziałami „moskali”, pod auspicjami Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie i Urzędu Gminy Racławice, odbył się Zlot Kawalerów Krzyża Virtuti Militari.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Racławicach koncelebrujących przez płk ks. prałat dr hab. Dziekana Wojsk Specjalnych Stanisława Gulaka z Krakowa.
Następnie Kawalerowie oraz najstarsi zaproszeni goście przewiezieni zostali bryczkami w rejon historycznej bitwy, nad którym na wzgórzu góruje pomnik kosyniera Bartosza Głowackiego. Pozostali goście z orkiestrą i kompanią honorową oraz pocztami sztandarowymi na czele przemaszerowali pod pomnik. W orszaku licznie uczestniczyli mieszkańcy Racławic oraz młodzież z miejscowych szkół oraz uczestniczący w konkursach historycznych i sprawnościowych uczniowie klas mundurowych z województwa małopolskiego.
Po powitaniu gości przez Szefa WSzW w Krakowie płk Janusza Kurzynę oraz Wójta Gminy Racławice Adama Stemborskiego odczytano apel poległych.
Po wręczeniu medali i dyplomów, oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową, uczestniczący złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem i tablicą pamiątkową upamiętniającą bohaterski czyn Bartosza Głowackiego. Na uroczystości Stowarzyszenie reprezentował członek Zarządu Głównego, prezes małopolskiego Koła kol. Edward Potocki w asyście kolegów Józefa Wójcikowskiego i Zbigniewa Burnata z Koła Nr 33 SKMP ONZ w Krakowie.
W imieniu Porozumienia SZSM woj. małopolskiego w towarzystwie płk Kaszy i Ryszarda Bochenka, wiązankę kwiatów zrzuconą z samolotu pilotowanego przez por. pil. Leszka Mańkowskiego, złożył płk pil. Czesław Kurczyna.
Uroczystości zakończył uroczysty obiad wydany przez wójt gminy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.