Pilskie obchody 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

17 września 1939 roku Armia Czerwona – bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny – wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Rosja złamał tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski.
17 września był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Ta napaść przyniosła Polakom represje, kolejne wywózki i mord w Katyniu.

Pamiętając o tych bolesnych wydarzeniach i wszystkich deportowanych, 17 września br., w 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, władze, przedstawiciele organizacji kombatanckich i służb mundurowych oraz mieszkańcy Piły spotkali się pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, by oddać hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń. W uroczystościach uczestniczyła delegacja pilskiego koła nr 24 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Po uroczystościach na placu Staszica odbyło się ślubowanie klas mundurowych z Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.