Patronat

Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, 17 lutego 2003 roku

 

Pan

gen.bryg. Tadeusz Cepak

Prezes Stowarzyszenia Kombatantów

Misji Pokojowych ONZ

Szanowny Panie Prezesie,

Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, z uzasadnioną satysfakcją, przyjmuję honorowy patronat nad obchodzonymi w tym roku jubileuszowymi uroczystościami dotyczącymi udziału polskich żołnierzy i służb im towarzyszących w Międzynarodowych Misjach Pokojowych. Uroczystości, o których mowa stworzą szczególną okazję by wyrazić wdzięczność żołnierzom za ich udział w Misjach, za służbę o wielkim znaczeniu dla utrzymania pokoju w różnych rejonach świata.

Polskie wojsko od 1953 roku uczestniczy w różnych misjach pokojowych i rozjemczych. Od tego czasu – pod flagą Narodów Zjednoczonych – w misjach wzięło udział ponad 45 tyś. naszych żołnierzy.

Niewiele jest państw, które mają podobny dorobek.

Jak trudne i odpowiedzialne zadania spoczywają na tych żołnierzach miałem wielokrotnie okazję osobiście się przekonać. Byłem u nich w Macedonii, w Syrii, w Afganistanie, w Libanie. Widziałem jak wielkiego wysiłku wymaga wypełnienie tej służby – daleko od domu, często na zaminowanych terenach pamiętających toczące się tam wojny i odczuwających ich skutki.

Podziwiałem ich odwagę, kwalifikacje, zaangażowanie. To także dzięki nim panuje względny spokój w regionach, które przeżyły tak wiele wojen, tak wiele konfliktów i które ciągle nie są wolne od niebezpieczeństwa.

Sprawne wykonywanie przez polskich żołnierzy przyjętych obowiązków w obronie pokoju jest w świecie powszechnie znane i wysoko cenione. Nam przysparza to powody do zasadnej dumy.

Mam nadzieję, że w trakcie jubileuszowych uroczystości będę miał okazję spotkać się z dowódcami i żołnierzami polskich Misji Pokojowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.