50 LAT W MISJACH POKOJOWYCH – ZA ROK W UNII EUROPEJSKIEJ

Pod takim hasłem odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie Festyn „Błękitna Promenada” .

Impreza, której – jako Stowarzyszenie – byliśmy inicjatorami i współorganizatorami przybliżyła społeczeństwu wiedzę o trudnej żołnierskiej służbie przywracania pokoju i normalnego życia w różnych częściach naszego globu.

Uczestnicy z zaciekawieniem oglądali wystawy o pracy w misjach, sprzęt jaki tanm był i jest w użyciu, umundurowanie, a także wyposażenie polowego szpitala z najnowszą, usytuowaną na samochodzie, salą operacyjną.

Liczne konkursy, występy artystów, orkiestr wojskowych i policyjnej umilały spacerowiczom czas. Wielkim powodzeniem cieszyła się żołnierska grochówka i chleb pieczony na oczach widzów.

Zainteresowani mieli możliwość rozmowy ze swymi bliskimi będącymi aktualnie w którymś z naszych kontyngentów zagranicą. Umożliwiała to specjalnie w tym celu rozwinięta łączność satelitarna, a także stacja krótkofalarska.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury odwiedzający Łazienki korzystali ze wszystkich przygotowanych atrakcji. Niektórzy zatrzymywali się przed namiotem naszego Stowarzyszenia, by podyskutować z dyżurującymi tam byłymi uczestnikami różnych misji.

Festyn był jedną z pierwszych imprez związanych z 50-leciem polskiego udziału w międzynarodowych operacjach przywracania pokoju.

Nad obchodami honorowy patronat przyjął Pan Prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski. Wyraził przy okazji nadzieję, że w trakcie jubileuszowych uroczystości spotka się z dowódcami i żołnierzami – uczestnikami misji.

Galowe ukoronowanie obchodów przypadnie na Dzień ONZ 24 października 2003 roku.

ZG SKMP ONZ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.