Oświadczenie Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie Ukrainy

Nowy Jork, 10 marca 2014 r.

     Jestem coraz bardziej zaniepokojony wydarzeniami na Ukrainie. Od czasu rozpoczęcia kryzysu apelowałem do wszystkich stron o deeskalację napięć oraz o podjęcie   bezpośredniego, konstruktywnego i pokojowego dialogu w celu opracowania pokojowej drogi wyjścia z kryzysu.
Ostatnie wydarzenia na Krymie przede wszystkim przyczyniły się do pogłębienia kryzysu.  Rośnie napięcie i brak zaufania,  w związku z czym nalegam na strony, by powstrzymały się od pochopnych działań i prowokacyjnej retoryki.
Społeczność międzynarodowa musi pomóc stronom w opanowaniu zaistniałej sytuacji oraz podjąć wysiłki nad znalezieniem trwałego i sprawiedliwego rozwiązania. Dalsze pogorszanie  sytuacji wiąże się z poważnymi reperkusjami dla obywateli Ukrainy, całego regionu oraz  świata.
Nadal wzywam właściwe władze do przestrzegania praw człowieka, które odnoszą się do wszystkich ludzi na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem praw i ochrony grup mniejszościowych.
W tym rozstrzygającym momencie nie możemy pozwolić sobie na błędną ocenę sytuacji, ani na brak działań.  Jednakże co najważniejsze, rozwiązanie kryzysu musi zostać osiągnięte w oparciu o Kartę Narodów Zjednoczonych, w tym zasady dotyczące pokojowego rozstrzygnięcia sporów, poszanowania zjednoczenia, suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.