Opolskie obchody Dnia Weterana

W dniu 24.05.2016 r. opolskie Koło nr 25 SKMP ONZ świętowało Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dzień Weterana. Opolskie obchody zachowują sprawdzoną od lat formułę. W dniu obchodów weteranami i zaproszonymi goście spotykają się młodzieżą – uczestnikami i laureatami konkursów plastycznego i tematycznego. W tegorocznej uroczystości uczestniczył poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś, członek Zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, wicekurator Artur Zapała, przedstawiciele 10 BLog., Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojskowej Komendy Uzupełnień, dyrektorzy szkół. Rozpoczęto od konkursu nt. „Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w latach 1953-2015” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Po przybyciu laureatów konkursu plastycznego, których prace plastyczne zyskały uznanie w oczach jury, kierowanego przez kol. Józefa Kwietnia i poczęstunku, młodzież wysłuchała prelekcji Kol. Stanisława Gawła o jego udziale i przeżyciach na misjach w Iraku i Afganistanie. Oficjalna część uroczystości, rozpoczęła się przywitaniem gości, po czym prezes opolskiego Koła Kol. Edward Łakomy przypomniał historię udziału Polaków w misjach zagranicznych oraz działalności opolskiego Koła Stowarzyszenia. Szczególnie zasłużonym wręczono medale i odznaczenia oraz legitymacje nowym członkom. Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom. W klasyfikacji zespołowej szkoły otrzymały piękne puchary wraz z dyplomami a opiekunowie podziękowania. W tym roku na konkurs nadesłano 110 prac. Łącznie od początku organizowania na konkurs plastyczny wpłynęło ponad 1100 prac. Zwycięscy konkursu tematycznego otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, szkoły nagrodzone zostały pucharami i dyplomami a opiekunowie podziękowaniami. W sumie w obydwu konkursach nagrodami rzeczowymi nagrodzono 34 uczniów, dyplomami i wyróżnieniami na piśmie 40 uczniów oraz podziękowaniami 20 opiekunów. Uroczystości zakończyła ceremonia złożeni wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą udział polskich i opolskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Żołnierska grochówka „z wkładką” była ostatnim punktem bogatego programu obchodów „Dnia Weterana” w Opolu. Opolscy weterani, jak co roku, pracowicie spędzili swój świąteczny dzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.