Odsłonięcie pamiątkowego obelisku w Jarosławiu

W Jarosławiu odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz 27 Rocznicy przyznania Siłom ONZ Pokojowej Nagrody Nobla. Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji kombatanckich, młodzież jarosławskich szkół, członkowie Koła Nr 3 SKMP ONZ ze sztandarem oraz żołnierze i kadra jednostki JW 3957 na terenie, której miała miejsce ich pierwsza część. Gości powitał członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes jarosławskiego Koła Kol. Zbigniew Broś.
Na zakończenie krótkiego wystąpienia poświęconego udziałowi żołnierzy WP w misjach, podkreślił, iż w uroczystości biorą udział najstarsi i najmłodsi weterani, obok sierż. rez. Stanisława Drozda, który w 1953 roku rozpoczynał służbę w komisji rozjemczej w Korei jest kpt. Andrzej Woźniak, który niedawno powrócił z misji UNIMIL w Liberii. Jest to symboliczne zwieńczenie 62 letniego udziału Polaków w misjach.
W okolicznościowym wystąpieniu dowódca Garnizonu ppłk Dariusz Słota przypomniał o udziale żołnierzy z Jarosław w licznych misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych. Z życzliwością wypowiadał się o działalności Stowarzyszenia a szczególnie jarosławskiego Koła na rzecz weteranów misji, podziękował za zaangażowanie i włożony wysiłek w powstanie pamiątkowego obelisku na terenie koszar, który upamiętnia wysiłek weteranów i będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń żołnierzy.Po poświęceniu przez księży kapelanów, symbolicznego odsłonięcia kamiennego obelisku dokonali Kol. Zbigniew Broś i ppłk Dariusz Słota.  W dalszej części uroczystości kilku nowym członkom Stowarzyszenia, wręczono legitymacje i certyfikaty. Kol. Broś w asyście ppłk. Dariusza Słoty udekorował kilku weteranów przyznanymi im przez ZG SKMP ONZ medalami okolicznościowymi. Uroczystości w koszarach zakończyło zwiedzanie Sali Tradycji i wystawy sprzętu wojskowego.
Po mszy świętej w intencji żołnierzy Garnizonu uczestnicy przemaszerowali na jarosławski rynek gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości kontynuowano. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miasta, parlamentarzyści, służby mundurowe, weterani misji oraz mieszkańcy Jarosławia i młodzież. Po okolicznościowych przemówieniach, kilku weteranów wyróżniono okolicznościowymi statuetkami. Kol. Zbigniew Broś udekorował kilka osób przyznanymi im przez Zarząd Główny ZKRP I BWP kombatanckim krzyżami pamiątkowymi. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą udział żołnierz Garnizonu Jarosław w misjach. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, kompanii honorowej i pocztów sztandarowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.