Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

11 bm. o godz. 1200 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu – Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, przedstawiciele rządu oraz reprezentanci parlamentu, a także przedstawiciele kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP, duchowieństwo i weterani. Wokół placu Piłsudskiego zgromadziły się setki widzów.
W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślał, że o odrodzenie Polski zabiegali ludzie, którzy w innych sprawach byli przeciwnikami. „Partyjne racje milkły tam, gdzie najważniejsza była polska racja stanu” – podkreślił prezydent.
Po uroczystej odprawie wart, połączonej z Apelem Pamięci, wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego. W trakcie uroczystości został oddany salut armatni. Bezpośrednio po uroczystej odprawie wart z placu wyruszył marsz „Razem dla Niepodległej”.
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza poprzedziła msza św. za ojczyznę odprawiana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uroczystej liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosił Biskup Polowy WP Józef Guzdek. W mszy świętej poza parą prezydencką uczestniczyli także m.in.: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch oraz kombatanci i harcerze.
W uroczystościach oraz marszu uczestniczyła liczna delegacji z pocztem sztandarowym i sztandarem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na czele z prezesem Zarządu Głównego gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisławem Woźniakiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.