Obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ

W Warszawie podobnie jak w wielu miastach w Polsce i na całym świecie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Święto ustanowione w 2002 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby oddać hołd uczestnikom operacji pokojowych ONZ i uczcić pamięć ponad 2900 głównie żołnierzy, którzy w sprawie pokoju oddali życie.

Od 1953 roku Polska uczestniczyła w 72 różnych misjach. Dotychczas ponad 92 tysiące Polaków, pełniło i pełni służbę poza granicami państwa a 102 zapłaciło za to cenę najwyższą.

Centralne uroczystości obchodów tego święta zorganizował i przeprowadził Zarząd Główny Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ we współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa.

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek 27 maja 2011 r. o godz. 1800 nabożeństwem w Katedrze Polowej WP w intencji weteranów oraz uczestników operacji pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych. Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Wojsko Polskie w Misjach Międzynarodowych”. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego, weterani członkowie Stowarzyszenia, zaproszeni goście w tym przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz społeczeństwo Warszawy.

W dniu święta w niedziele 29 maja 2011 r. o godz. 1200 odbyła się uroczystość patriotyczna na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Ordynariatów Wojskowych, Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, biur i agencji ONZ działających w Polsce, organizacji i stowarzyszeń weteranów i kombatantów, władz samorządowych i administracyjnych Województwa Mazowieckiego i Miasta Stołecznego Warszawy, placówek dyplomatycznych, Fundacji „Servi Pacis” oraz młodzież warszawskich szkół, harcerze i liczne grono weteranów misji pokojowych członków SKMP ONZ w tym ponad 30 osobowa delegacja Koła nr 1 z Bydgoszczy. Przybyły także poczty sztandarowe organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich i szkół. Podczas uroczystości po wystąpieniach okolicznościowych odczytano przesłanie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz „Apel poległych w misjach zagranicznych Polaków”. Na zakończenie apelu kompania reprezentacyjna Dowództwa Garnizonu Warszawa oddała Salwę honorową. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystość na Placu Piłsudskiego zakończyła defilada orkiestry i kompanii reprezentacyjnej Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz pocztów sztandarowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.