Międzynarodowa Konferencji w Użgorodzie

W dniach 8–10 października br. na zaproszenie Zakarpackiej Organizacji Ukraińskich Związków Uczestników Wojny w Użgorodzie na Ukrainie przebywała delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które reprezentowali członek Zarządu Głównego, prezes krakowskiego Kol. Edward Potocki oraz Koledzy Emil Korzeniowski, Zenon Wojtanis, Józef Godawski z Koła nr 33.
Delegacja uczestniczyła w konferencji, której tematem była 70-ta rocznica wyzwolenia zachodniej Ukrainy i operacji Karpacko-Dukielskiej oraz aktualna działalność ONZ w zapewnieniu utrzymania pokoju na świecie.
Organizatorem i gospodarzem spotkania był przewodniczący Zakarpackiej Organizacji w Użgorodzie Wołodimir Bużan. Poza Polakami w konferencji uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń kombatantów uczestników wojny i misji pokojowych ONZ z Kijowa, Odessy, Charkowa i Koszyc, reprezentant „misjonarzy z Angoli i Mozambiku, Konsul Generalny Słowacji w Użgorodzie, przedstawiciele organizacji kobiecych oraz przedstawiciele władz Użgorodu i Okręgu Zakarpackiego.
Występujący w dyskusji przedstawiciele delegacji omawiali udział członków swoich związków i stowarzyszeń w walkach wyzwoleńczych podczas II wojny światowej oraz działalność swoich przedstawicieli w misjach pokojowych.
W swoim powitalnym wystąpieniu Kol. Edward Potocki, przekazał uczestnikom spotkania serdeczne pozdrowienia i podziękowania od prezesa ZG SKMP gen. Stanisława Woźniaka i członków Stowarzyszenia za wkład przedstawicieli ich związków i stowarzyszeń w procesie utrwalania pokoju na świecie. Delegacja Polska podczas dyskusji przedstawiła informację o udziale Polaków w operacji Karpacko – Dukielskiej oraz historię udziału żołnierzy WP w misjach poza granicami państwa, a w szczególności w misjach pokojowych ONZ. Kol. Potocki udzielił ponadto wywiadu na ten temat w kijowskiej TV.
W takcie spotkania uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty przy pomnikach poległych w walce z faszystowskim najeźdźcą.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.