Lekcja wychowania patriotycznego w siedleckiej szkole

12 grudnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach odbyło się spotkanie weteranów działań poza granicami państwa ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z młodzieżą I, II oraz III klas mundurowych.
Siedleckie Koło nr 42 SKMP ONZ reprezentowali Koledzy Wojciech JAKUBOWSKI, Marcin KAROLEWSKI oraz prezes siedleckiego koła Kolega Irek CHODOWIEC.
Tematem wiodącym spotkania była 61 rocznica udziału Polaków a w szczególności żołnierzy Wojska Polskiego w misjach poza granicami państwa oraz 15 rocznica powstania SKMP ONZ.
Młodzież obejrzała i wysłuchała prezentacji multimedialnych i barwnych opowieści o życiu na misjach, rozkładzie żołnierskiego dnia, wyjazdach na akcje i patrole, świętach na obczyźnie. Weteranów pytano o wojskowe wyżywienie i uzbrojenie. Można było założyć hełm lub kamizelkę taktyczną, „zważyć” w ręku prawdziwy granat, spróbować suchara. Weterani opowiadali także o kulturze, religii i obyczajach państw, gdzie przyszło im rozdzielać – i utrzymywać w pokoju – zwaśnione strony.
Uczniowie mieli okazję zaznajomić się ze sprzętem i umundurowaniem, w jakie wyposażeni są nasi żołnierze oraz obejrzeć pamiątki przywiezione z misji.
Spotkanie było swoistą lekcją historii i geografii. Prezentowano zdjęcia i wspomnienia z Syrii, Libanu, Wzgórz Golan, Ziemi Świętej, Bośni i Hercegowiny.
Uczniowie poznali również cele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Mówiono o współpracy Koła z siedlecką jednostką 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, jaka prowadzona jest celem przekazywania żołnierzom zdobytego – na wojennych misjach – doświadczenia. Na zakończenie spotkania, szkoła otrzymała – na ręce dyrektora placówki Leszka Rozbickiego – niezwykłą pamiątkę, medal okolicznościowy SKMP ONZ, podpisany przez prezesa Zarządu Głównego SKMP ONZ gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisława WOŹNIAKA.
Koło nr 42, pragnie objąć patronatem klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, by przekazywać młodym kolegom swoje doświadczenia nabyte podczas pełnienia służby na misjach oraz uczyć ich patriotyzmu, miłości i wierności do Ojczyzny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.