Kraków powitał żołnierzy powracających z Afganistanu

23 listopada br. Kraków uroczyście powitał na pl. Matejki, żołnierzy w czerwonych beretach, którzy po pół roku wrócili z misji w Afganistanie. W uroczystości uczestniczyli ich starsi koledzy „misjonarze” z krakowskiego Koła SKMP ONZ. XI zmiana była pierwszą w historii misji afgańskiej, podczas której nie zginął żaden Polak, co w swoim wystąpieniu podkreślił min. Tomasz Siemoniak, dodając – „…to, czego dokonaliście w Afganistanie, ma duże znaczenie nie tylko dla tego kraju, ale także dla bezpieczeństwa Polski i całego świata. Afganistan to próba, z której wyszliście zwycięsko. Poprzeczka dla następców zawieszona została bardzo wysoko.”
Minister Obrony Narodowej wyróżniającym się żołnierzom wręczył Gwiazdy Afganistanu a następnie w asyście m.in. wojewody Jerzego Millera i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki. W uroczystościach powitania XI zmiany, uczestniczył szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy lub przedstawiciele rodzajów wojsk i służb oraz mieszkańcy Krakowa, rodziny powracających żołnierzy i przedstawiciele organizacji kombatanckich.
Po uroczystościach na Placu Matejki, minister Siemoniak spotkał się w Parku Strzeleckim z rodzinami „misjonarzy” z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Podczas tego spotkania prezes małopolskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Krakowie, kol. Edward Potocki, w imieniu prezesa ZG gen. bryg. Stanisława Woźniaka, wręczył medale „Za zasługi dla SKMP ONZ”. Medale otrzymali, gen. bryg. Bogdan Tworkowski, ppłk Adam Stręk, ppłk Mieczysław Bieniek oraz st. sierż. Marian Dulewicz. Minister Tomasz Siemoniak, poinformował zebranych na spotkaniu, że gen. Tworkowski skierowany został na odpowiedzialne stanowisko do dowództwa regionalnego NATO w Izmirze w Turcji a dowódcą 6 BDes zostanie płk Adam Joks, dotychczasowy szef zarządu operacji lądowych w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.