Kombatanci uczcili dzień weterana

30 sierpnia br. w Warszawie zainaugurowano uroczystości związane z 74. rocznicą wybuchu II wojny światowej – Dniem Weterana.
Uroczystości rozpoczęła Mszą św. w intencji poległych żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, którą celebrował ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego. W katedrze zgromadzili się przedstawiciele organizacji kombatanckich, byli żołnierze Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, Armii Wojska Polskiego wraz ze swoimi sztandarami.
Kolejnym etapem obchodów był uroczysty apel oraz ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku na Powązkach w Warszawie.
W przemówieniu okolicznościowym Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski dziękował żołnierzom za ich postawę w walce o niepodległość kraju. Zgromadzonym tłumaczył jak ważne jest, aby nie tylko w obliczu rocznic o weteranach pamiętać: „To jest pokolenie, jedno z najpiękniejszych w historii Polski. Urodzeni w latach dwudziestych zdawali sobie sprawę jak wielką wartością jest odzyskana niepodległość po zaborach i tę idee przenieśli na kolejne pokolenia. To niezwykle ważne i za to im dziękujemy” – powiedział w czasie uroczystości na Powązkach Jan Stanisław Ciechanowski.
W uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry uczestniczyli kombatanci i weterani z różnych frontów II Wojny Światowej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, harcerze oraz ludność Warszawy. Na uroczystości zaproszono delegację Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, która złożyła niebiesko-biało-czerwony wieniec.
Dzień Weterana został ustanowiony przez Sejm III RP w 1997 r. na dzień 1 września. Jak napisali w parlamentarzyści Dzień Weterana jest „wyrazem hołdu dla tych wszystkich żołnierzy, bojowników o wolność i niepodległość, ludzi patriotycznych zasług, którym Ojczyzna tak wiele zawdzięcza”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.