Dzień Podoficera w opolskiej brygadzie logistycznej

12 lutego br. w ramach Dnia Podoficera żołnierze z korpusu podoficerów 10 Brygady Logistycznej w Opolu mieli okazję pogłębić wiedzę o misjach poza granicami państwa. W zajęciach wzięło udział blisko pięćdziesięcioro żołnierzy, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy to weterani misji poza granicami kraju.
Zajęcia odbywały się w dwóch częściach.
W pierwszej za pomocą technicznych środków łączności podoficerowie spotkali się z pracownikami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie, którzy zapoznali uczestników z zadaniami Centrum oraz przybliżyli im historię udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Podoficerowie zostali poinformowani o uprawnieniach, jakie ustawowo przysługują weteranom i weteranom poszkodowanym. Przedstawiono również, w jaki sposób ubiegać się o status weterana, jakie dokumenty i do kogo należy składać, aby go uzyskać.
W drugiej prezes opolskiego Koło nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ pułkownik w stanie spoczynku Edward Łakomy przypomniał zebranym podoficerom zaangażowanie opolskich żołnierzy w misjach pokojowych ONZ, przedstawił krótki rys historyczny Stowarzyszenia oraz główne kierunki działalności opolskiego Koła. Do podstawowych kierunków działalności Kol. Łakomy zaliczył: przekazywanie społeczeństwu, a zwłaszcza młodzieży informacji o roli i zadań realizowanych przez żołnierzy WP na misjach, udział w wojewódzkich obchodach rocznicowych i uroczystościach patriotycznych, organizacja „Dnia Weterana’’, spotkania z młodzieżą opolskich szkół, studentami i kadrą jednostek wojskowych, opieka nad weteranami będącymi w trudnej sytuacji materialnej, kultywowanie pamięci o tych, co zginęli na misjach oraz zmarłych kolegach i pomoc członkom ich rodzin. Działalność ta jest dokumentowana na stronie internetowej Koła. Prezes zachęcał podoficerów do wstąpienia do Stowarzyszenia. Jako przykład udziału żołnierza Brygady w działalności Koła Stowarzyszenia wymienił st. chor. sztab Stanisława Gawła, który należy do najbardziej aktywnych członków opolskiego Koła. Prelekcję ilustrował i wzbogacał pokaz multimedialny.

Zdjęcia: por. Piotr Płuciennik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.