Centralne obchody Dnia Weterana

W dniu 29 maja br. w Warszawie odbyły się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W centralnych uroczystościach uczestniczyła prawie 100 osobowa grupa weteranów członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Kół poza warszawskich i ponad 100 osobowa grupa weteranów z Warszawy z wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów, prezesem Zarządu Głównego SKMP ONZ gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisławem Woźniakiem.
O godz. 9.20 podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, razem z delegacjami stowarzyszeń skupiających weteranów oraz przedstawicielami kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP, złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, znajdującym się obok Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Następnie delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej oraz weterani złożyli wieńce przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy WP poległych w misjach wojskowych poza granicami państwa, znajdującym się na terenie Muzeum WP.
O godz. 10.00 w Katedrze Polowej rozpoczęła się msza święta sprawowana w intencji weteranów. W homilii biskup  Polowy WP Józef Guzdek dziękował weteranom za trud i ofiarność ich służby. Podkreślał, że obchody Dnia Weterana mają służyć budowaniu szacunku i wsparcia dla uczestników misji pokojowych.
Dokładnie w południe rozpoczęła się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.
W uroczystościach uczestniczyli podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski i wiceminister  spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot.
Obaj przedstawiciele resortów w krótkich wystąpieniach podziękowali żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom wojska za ich pełną poświęceń służbę poza granicami kraju.
Podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wręczono odznaczenia i medale, odczytano Apel Pamięci oraz złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii delegacje weteranów i goście przeszli ulicami Warszawy – ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowym – do Arkad Kubickiego.
O godz. 14.00 w Arkadach Kubickiego rozpoczęło się okolicznościowe spotkanie z weteranami, podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom zawodów strzeleckich.
W godz. 14.00–18.00 – na placu M. J. Piłsudskiego zorganizowany został Piknik Weterana, podczas którego prezentowany jest sprzęt i wyposażenie żołnierzy WP, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu oraz wystawy okolicznościowe i występy artystyczne orkiestr wojskowych i zespołów wokalnych.

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.