71 rocznica Zwycięstwa we Wrocławiu

8 maja we Wrocławiu w 71 rocznica Zwycięstwa, hołd obrońcom Ojczyzny oddano w miejscu szczególnym, na wojskowej nekropoli, Cmentarzu Żołnierzy Polskich położonym na wzgórzu przy ul. Solskiego na Oporowie. Wzgórze wieńczy 23. metrowy Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego zbudowany z dwóch stojących blisko siebie kolumn symbolizujących skrzydła husarskie a w dolnej części kolumn znajdują się płaskorzeźby ze scenami z kampanii wrześniowej i ostatnich miesięcy wojny oraz daty 1939 i 1945.
Wokół monumentalnego Pomnika, w jednakowych 604 mogiłach zwieńczonych płytami w formie mieczy grunwaldzkich spoczywają żołnierze Września 1939 roku zmarli w niemieckich obozach jenieckich na terenie Dolnego Śląska, kilkudziesięciu żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego poległych podczas walk w 1945r, Polacy zamęczeni w obozach pracy przymusowej III Rzeszy oraz Powstańcy Warszawscy zmarli w hitlerowskich obozach. Na tym cmentarzu spoczywa m.in. kontradmirał Stefan Frankowski dowódca Morskiej Obrony Wybrzeża na Helu w czasie wrześniowej kampanii 1939 r. Wizyta na tej nekropoli to źródło wiedzy o martyrologii i tragicznych losach naszego narodu w trakcie II wojny światowej.
Pod pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego odbyła się wojskowa ceremonia upamiętniająca rocznicę Zwycięstwa. Po przyjęciu raportu przez dowódcę garnizonu gen. bryg. Wojciecha Lewickiego odbył się apel poległych. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wrocławskiego Koła SKMP ONZ z prezesem Kol. Andrzejem Lazarkiem. Delegacja złożyła wieniec z dedykacją „W hołdzie dla poległych żołnierzy Wojska Polskiego – Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.