60. rocznica udziału Polaków w misjach pokojowych

W dniu 27 lipca br. z okazji 60. rocznicy udziału Polaków w misjach poza granicami państwa, Zarząd Główny Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zorganizował w Warszawie konferencje naukową oraz spotkanie z weteranami uczestnikami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.
Głównym celem spotkania było uhonorowanie najstarszych członków stowarzyszenia uczestniczących w pierwszej zmianie w komisji, którzy 60 lat temu pojechali do Korei. Jest ich jeszcze kilku w szeregach SKMP ONZ, choć nie wszystkim zdrowie pozwoliło na przyjazd i udział w konferencji.
Otwierając konferencję wiceprezes Zarządu Głównego SKMP ONZ Kol. Waldemar Wojtan podkreślił „60 lat temu 27 lipca 1953 r. podpisano w Pan Mun Jom układ rozejmowy, który zakończył wojnę w Korei. Do udziału w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych powołanej do jego kontroli obok Szwecji, Szwajcarii i Czechosłowacji została zaproszona Polska. Tak rozpoczęła się historia udziału polaków w Misjach Pokojowych. W ciągu tych 60 lat ponad 100 tysięcy Polaków uczestniczyło w komisjach międzynarodowych, misjach pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych prowadzonych pod egidą ONZ, OBWE, Unii Europejskiej i NATO w różnych rejonach świata. Dzieli ich wiele: wiek, czas pełnienia misji, jej miejsce, ale łączy jedno – świadomość, że ich wysiłek przyczynił się do budowy lepszego i bardziej bezpiecznego świata. Od 1999 roku wszystkich peacekeeperów stara się również połączyć nasze Stowarzyszenie”.
W pierwszej części konferencji historie tamtych dni przybliżyli dwaj członkowie stowarzyszenia przedstawiciele nauki Kol. dr hab. Janusza Zuziaka z Akademii Obrony Narodowej i Kol. dr Grzegorz Ciechanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem obejrzeli również powstałą z inspiracji Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Seulu płk. Andrzeja Markowicza okolicznościową wystawę  przygotowaną przez Biuro Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze stowarzyszeniem.
W drugiej części konferencji zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji MON Pan płk Jerzy Nędzi odczytał okolicznościowe przesłanie Sekretarza Stanu w MON Pana Czesława Mroczka. Na zakończenie konferencji po odczytaniu uchwały Prezydium ZG SKMP ONZ, Koleżanka Henryka KOWALSKA oraz Koledzy Józef OCHOŃSKI, Tadeusz WĄSOWSKI i Bronisław ZACHARA weterani uczestnicy misji w Korei odznaczeni zostali medalami „60 Lat Udziału Polski w Misjach Poza Granicami Państwa”.
W konferencji poza weteranami członkami stowarzyszenia uczestniczyli przedstawiciele ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, szefa Sztabu Generalnego, Akademii Obrony Narodowej, Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Rezerwistów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz attache obrony Republiki Korei. Konferencje zakończył uroczysty obiad.
Zdjęcia – Alicja Nowacka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.