29. rocznica powstania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

14 września br. kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych obchodziło XXIX rocznicę powstania. Ośrodek szkoleniowy Kielce-Bukówka ustanowiony został zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP nr PF 82/Org. z dnia 10.07.1989 r. Jednostka powstał, jako Wojskowe Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W dniu święta na placu apelowym zgromadzili się żołnierze i pracownicy jednostki na czele z komendantem, dowódcą Garnizonu Kielce – płk Pawłem Chabielskim, oraz zaproszeni goście.
W krótkim okolicznościowym wystąpieniu komendant podkreślił …”jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który szkoli tak kompleksowo i cieszę się bardzo, że możemy właśnie tych najlepszych z najlepszych gościć u nas” – zaznaczył płk Paweł Chabielski. „Szkolenia przechodzą tu nie tylko żołnierze wojsk lądowych, ale także marynarze i piloci, którzy później wysyłani są w różnie strony świata, m.in. do Iraku i Afganistanu. Ośrodek przez wielu uznawany nie tylko za wyjątkowy, ale i najlepszy w kraju, który od dnia powstania wysłał w świat na misje zagraniczne – tysiące żołnierzy i pracowników resortu obrony”.
Uroczystości stały się także okazją do podsumowań. Świętokrzyscy parlamentarzyści podkreślali, że jednostka na Bukówce, to duma Kielc i całego regionu. To wielka nobilitacja dla Kielc, które od wielu lat kojarzone są z tą znakomitą jednostką. Wśród zaproszonych gości parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych oraz byłych komendantów i przedstawicieli organizacji kombatanckich, w uroczystościach uczestniczył członek ZG naszego Stowarzyszenia, prezes Koła nr 9 w Kielcach kol. Dariusz Stępień, który uhonorowany został przez komendanta jubileuszowym medalem pamiątkowym. Wśród wyróżnionych znaleźli się również inni członkowie Stowarzyszenia – podpułkownik Marcin Matczak, żołnierz z 20 – letnim stażem – otrzymał Medal Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz Odznakę Honorową Wojsk Lądowych. To wyjątkowe odznaczenia, podkreśla. – Jest to wyraz naszego zaangażowania w służbę, jest to wyraz tego, że Siły Zbrojne, jako instytucja, w której służymy docenia nasze wysiłki i starania – mówi ppłk Marcin Matczak, szef Wydziału Szkolenia CPdMZ w Kielcach. Kolejny wyróżniony to członek wspierający naszego Stowarzyszenia – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach – Jarosław Machnicki, który został uhonorowany pamiątkowym medalem w podziękowaniu za owocną współpracę WDK z CPdMZ. Jubileuszowe obchody zakończyła defilada pododdziałów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.