100 urodziny członka Stowarzyszenia

W dniu 21 marca 2024 r. setne urodziny obchodził (ppłk w st. spocz.) Kol. Henryk Karpiński, członek Stowarzyszenia z Koła nr 31 SKMP ONZ w Gdyni. W tym uroczystym dniu drzwi do gdyńskiego mieszkania Szacownego Jubilata prawie się nie zamykały.
Kol. Karpińskiego odwiedził Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w towarzystwie wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza. Goście wręczyli jubilatowi kwiaty oraz akwarelę z gdyńskim pejzażem. Z wiązanką biało czerwonych kwiatów oraz życzeniami zdrowia i pomyślności na kolejne lata do Jubilata udała się delegacja gdyńskiego Koła Stowarzyszenia z jego Prezesem Kol. Zenonem Przystałem.

Kol Karpiński kawaler Krzyża za Wybitne Zasługi dla SKMP ONZ uhonorowany został pamiątkowym ryngrafem z elementami ONZ i wygrawerowanymi życzeniami urodzinowymi oraz medalem okolicznościowym. Po chwili w drzwiach pojawił się dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Pan Tomasz Miegoń z kwiatami i życzeniami.
Spotkaniom towarzyszyła córka 100-latka Pani Anna. Jubilat częstował wszystkich kawą i słodyczami, ale nie obeszło się też bez szampana.
Pan Henryk Karpiński urodził się 21 marca 1924 r. w Równem na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). W latach trzydziestych harcerz, członek Ligi Morskiej i Kolonialnej. Podczas wojny żołnierz Armii Krajowej, wcielony do 1 Armii Wojska Polskiego. Uczestniczył w walkach o Berlin. Po zakończeniu wojny m.in. uczestniczył w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach oraz misji pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie. Kol. Karpiński jest nadal aktywny w środowisku kombatantów. Znany kolekcjoner, organizator wielu wystaw w Muzeum Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej nt. udziału żołnierzy WP w misjach poza granicami państwa. Jest prezesem Fundacji Oświatowej im. gen. bryg. pilota Stanisława Karpińskiego, która wspiera działalność gdyńskiego Koła SKMP ONZ.
Zdjęcia: Mariusz Konarski (SKMP ONZ), Marta Bigaj (Muzeum MW), Magdalena Czernek (UM Gdynia)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.