Wizyta w Brnie

W dniach 6-8 bm. w Brnie odbył się 5 Zjazd Organizacji Weteranów Wojskowych Europy Centralnej i Środkowej, w którym na zaproszenie gospodarzy uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z kół w Krakowie i Wrocławiu. Delegacji przewodniczył wiceprezes Zarządu Głównego Kol. Jerzy Banach, w składzie delegacji byli m.in. członkowie ZG SKMP ONZ Edward Potocki i Krystyna Banach.
Delegację Stowarzyszenia powitali podczas uroczystego obiadu w winiarni Królowej Eliszki przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej Czech i władz samorządowych Brna, w obiedzie uczestniczyli weterani z Czech i Słowacji.
Na zakończenie obiadu członek Zarządu Głównego prezes krakowskiego koła Kol. Edward Potocki podziękowania gospodarzom za serdeczne przyjęcie, owocną współpracę i pomoc a w imieniu ZG SKMP ONZ udekorował przedstawicieli gospodarzy medalami „Za Zasługi dla SKMP ONZ”. Medale otrzymała wiceminister ON ds. kadrowych Pani Lenka Ptáčková Melicharová, przedstawiciele Urzędu miasta Brno Pani Lydie Zukalová i Pan Stanislav Michalik, rektor Uniwersytetu Obrony w Brnie Pan gen. bryg. prof. Bohuslav Přikryl oraz weteran Bitwy o Anglię płk Emil Boćek.
W kolejnym dniu wizyty delegacja nasza zwiedzała Brno a po spacerze zabytkowymi uliczkami zaproszona została do Urzędu Miasta na spotkanie z przedstawicielem Prezydenta miasta oraz miała okazję zwiedzić historyczny ratusz i przypadkowo uczestniczyć w uroczystości ślubnej.
Kolejnym punktem uroczystości była msza na cmentarzu komunalnym po wysłuchaniu, której w otoczeniu warty honorowej żołnierzy w historycznych strojach nastąpiło uroczyste składanie wieńców i kwiatów na grobach poległych żołnierzy.
W imieniu SKMP ONZ kwiaty złożyła Krystyna Banach w towarzystwie Edwarda Potockiego i Jerzego Banacha. Przedstawiciele Stowarzyszenia zaproszeni przez rektora mieli możliwość zwiedzenia Centrum Symulacji Komputerowej na Uniwersytecie Obrony w Brnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.