Wielkopolska – dzieciom afgańskim

Trwa zorganizowana przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki akcja humanitarna „Wielkopolska – dzieciom afgańskim”. Dary dla dzieci poszkodowanych w czasie działań wojennych w Afganistanie zostaną przekazane przez polskich żołnierzy podopiecznym w sierocińcach i najbiedniejszych szkołach Prowincji Ghazni, w rejonie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.
Akcja została rozpropagowana w wielkopolskich szkołach, których uczniowie przekazują swoim rówieśnikom w Afganistanie zabawki z załączonymi pozdrowieniami. Oprócz szkół uczestnikami akcji są zaproszone firmy i instytucje z Wielkopolski. Wiadomo, że w okolicznościach ogromnego zapotrzebowania na wszelką pomoc, w tym na artykuły szkolne dla dzieci, sprzęt sportowy, środki higieniczne, słodycze itp., każdy dar się liczy. Wszystkie zaś dotrą do bazy w Ghazni (5500 km od Poznania) dzięki specjalnemu mostowi powietrznemu.
Akcją kieruje i ją koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, prze współpracy – Poznańskiego Koła Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Członkowie Stowarzyszenia współpracując z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, prowadzą zbiórkę darów oraz środków finansowych, za które zakupione zostanie wyposażenie szkolne, sprzęt sportowy oraz odzież dla dzieci afgańskich.
Akcję wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Operacyjne, Polski Kontyngent Wojskowy Afganistan, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza i Jednostka Wojskowa nr 4430 ze Śremu.
Tegoroczna akcja jest kontynuacją poprzednich: przeprowadzonej w 2004 roku akcji „Dzieci polskie – dzieciom irackim” oraz „Ocalić wzrok” (wówczas sprowadzono do Poznania na operację okulistyczną dwie dziewczynki z Prowincji Babilon) czy „Wielkopolska – dzieciom irackim”, dzięki której zebrano ponad 35 tysięcy zabawek i zakupiono 400 tornistrów szkolnych z wyposażeniem. Dary te zostały w 2007 roku przetransportowane przez pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do Iraku i przekazane naszym żołnierzom służącym w Prowincji Wasit i Al Quadisija. Rok później dzięki akcji „Przywrócić nadzieję” sprowadzono z Iraku do Poznania na konsultację ortopedyczną i operację syna generała Othmana Alego Farhooda – dowódcy 8. Irackiej Dywizji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.