Weterani z Ukrainy w Krakowie i Oświęcimiu

W dniach 22-23 października br. w Krakowie przebywała delegacja Stowarzyszenia Weteranów i Inwalidów Wojennych Ukrainy z Kijowa z jej przewodniczącym gen. płk Victorem Palii. Gen. Palii brał udział w misji w Kosowie, obecnie jest ponadto przewodniczącym Towarzystwa Ukraińsko – Chińskiego ds. rozwoju turystyki. Ukraińską delegację powitał w Krakowie członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezes koła w Krakowie kol. Edward Potocki. Głównym celem wizyty delegacji ukraińskiej było odwiedzenie cmentarzy i złożenie kwiatów na mogiłach kolegów poległych przy wyzwalaniu Krakowa w czasie wojny. Podczas wizyty w Krakowie delegacji ukraińskich weteranów towarzyszyli koledzy z krakowskiego koła SKMP ONZ: Edward Potocki, Zenon Jerzakowski, Marian Wlazło i Zdzisław Ostróżka. Po zagospodarowaniu w hotelu w godzinach wieczornych Ukraińcy zwiedzili krakowski Rynek Główny.
Następnego dnia delegację ukraińską oraz przedstawicieli krakowskiego koła 33 SKMP ONZ przyjął Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Vitalii Maksymenko. Konsul po krótkim spotkaniu i informacji o obszarze i zakresie swoich obowiązków przez cały dzień towarzyszył delegacji.
Z konsulatu weterani udali się na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Prandoty i przy pomniku poległych towarzyszy przy dźwiękach werbla złożyli wieniec i kwiaty. Wiązanki kwiatów złożyli również Konsul Generalny Ukrainy, delegacja krakowskiego koła SKMP ONZ i przedstawiciele 2 Korpusu Zmechanizowanego. Na zakończenie krótkiej uroczystości sygnalista odegrał „Ciszę”.
W drodze do Oświęcimia, weterani z Ukrainy wraz z Konsulem Generalnym, złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przed sztabem 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ul. Wrocławskie 21 w Krakowie.
W Muzeum Auschwitz – Birkenau delegacje zwiedziły m.in. wystawę rosyjską w bloku 14 a przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11 złożono wspólny wieniec i wiązanki kwiatów. Wieniec złożono także przy tablicy ukraińskiej w Auschwitz II –Birkenau.
Po powrocie do Krakowa weterani zwiedzili krakowski Kazimierz a na pożegnanie, przy wspólnym obiedzie w restauracji „Sąsiedzi” przy ul. Miodowej wymieniono okolicznościowe upominki. Kol. Edward Potocki przedstawił delegacji ukraińskiej cele i zadania, jakie realizuje Stowarzyszenie, zakres pomocy, jakiej państwo udziela weteranom byłym uczestnikom misji poza granicami państwa oraz jak wygląda ich implementacja w Krakowie. Weterani z Ukrainy podczas podróży do Oświęcimia mieli okazję do zapoznania się z informacjami zawartymi w biuletynach o działalności krakowskiego koła nr 33 SKMP ONZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.