SKMP ONZ wśród laureatów Benemerenti 2015

10 stycznia 2015 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie odbyła się XXI Gala, podczas której ogłoszono laureatów nagród Ordynariatu Polowego Benemerenti.
Za „wszechstronne wsparcie okazywane żołnierzom, policjantom i cywilnym ekspertom, którzy pod błękitną flagą ONZ służyli sprawie pokoju i braterstwa wśród narodów świata” kapituła nagrody Benemerenti uhonorowała Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Pozostałymi laureatami nagród Benemerenti 2015 przyznawanymi przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego są Liga Katolicka Pomocy Religijnej Polsce i Polonii, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
W uroczystej gali uczestniczyli m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, metropolita warszawski, JE kard. Kazimierz Nycz, szef BBN minister Stanisław Koziej, wiceministrowie Beata Oczkowicz, Bożena Żelazowska oraz Maciej Jankowski, generałowie, oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, pracownicy wojska z rodzinami, przedstawiciele służb mundurowych, mediów i przedstawiciele stowarzyszeń i związków kombatanckich. Uroczystość koncertem kolęd uświetnił Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego WP, artyści zespołu Why Not oraz Tercet Egzotyczny, który oprócz swoich największych przebojów wykonał kilka kolęd i pastorałek. Podczas koncertu wręczono także medale Milito pro Christo osobom, zasłużonym dla funkcjonowania tych organizacji oraz duszpasterstwa wojskowego.
W imieniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ nagrodę odebrał prezes Zarządu Głównego gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak.
– Dzisiejsze wyróżnienie traktuję, jako wyraz uznania roli naszego stowarzyszenia w promowaniu osiągnięć Polek i Polaków w służbie na rzecz pokoju. Za pracę nad integracją środowiska weteranów i pomoc potrzebującym – stwierdził gen. Woźniak. Podkreślił, że na działalność Stowarzyszenia składa się społeczna praca bardzo wielu osób i środowisk, żołnierzy, dyplomatów, prawników, tłumaczy i kapelanów. – Byliśmy ambasadorami Polski w świecie i świata w Polsce – powiedział.
Gen. Woźniak podzielił się również wspomnieniem, z wizyty Jana Pawła II na Bliskim Wschodzie w 1997 roku. Jak powiedział, miał okazję w imieniu żołnierzy ONZ witać Ojca Świętego, który przekazał pozdrowienia dla wszystkich uczestników misji pokojowych i słowa Jezusa z Góry Błogosławieństw: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”.
Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w krótkim wystąpieniu podziękował biskupowi polowemu za „tradycyjnie trafny wybór laureatów”. – Każda z decyzji o przyznaniu wyróżnienia jest trafna. Większość laureatów znam i mam przyjemność oraz zaszczyt z nimi współpracować – podkreślił.
Przypomniał, że przed miesiącem otwarte zostało Centrum Weterana. – Mam nadzieję, że to miejsce, stale będzie służyć weteranom, a znajdujący się obok pomnik poświęcony poległym będzie przypominać o tych, którzy ponieśli podczas misji cenę najwyższą.
Minister Siemoniak podkreślił, że Benemerenti jest okazją do tego, by publicznie zwrócić się do biskupa polowego i podziękować za misję i opiekę duchową, jaką sprawuje nad wojskiem oraz obecność na wielu uroczystościach – Czasem podejrzewam Księdza Biskupa o dar bilokacji – żartował. Wyraził wdzięczność „za styl, w jakim bp Guzdek przewodzi ordynariatowi”. – Jako minister, jako wojsko, wszyscy, którzy są z wojskiem sercem bardzo doceniamy posługę Księdza Biskupa i za nią dziękujemy – powiedział minister Siemoniak. Podkreślił, że nagrody Benemerenti są stałym i ważnym elementem misji duszpasterskiej wśród żołnierzy.
Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, wręczając nagrody podkreślił, że Benemerenti 2015 to wielkie podziękowanie i „pocałunek złożony na dłonie tych ludzi, którzy wypełniają Chrystusowe prawo miłości w trosce o to, by Polacy byli jedno i aby się szanowali”.
Podziękował wszystkim, którzy z kraju dostrzegają potrzeby rodaków mieszkających poza Polską. – Oni kochają Polskę, oni za nią tęsknią za językiem, kulturą. Dlatego czynicie niezwykle ważną posługę miłości miłosiernej wśród naszych sióstr i braci na Wschodzie i Zachodzie. Czasem bardziej niż brak materii doskwiera brak pamięci, wdzięczności i wartości duchowych – powiedział.
Podziękował także przedstawicielom organizacji weteranów wojskowych. – Całuję z wdzięcznością ręce tych dwóch żołnierzy, którzy tu stali, którzy powiedzieli nie możemy zostawić samymi naszych towarzyszy broni. Trzeba razem z nimi nosić ciężar zranień, samotności i kalectwa – powiedział.
Biskup Guzdek podziękował wicepremierowi i ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi za otwarcie Centrum Weterana w Warszawie. Dodał, że jest to dowód na to, że wojsko nie zapomina o swoich żołnierzach, którzy służyli sprawie pokoju, sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka. – W ten sposób składamy hołd naszym siostrom i braciom, którzy wypełniają Chrystusowe prawo miłości. Bądźmy budowniczymi mostów, bądźmy tymi, którzy idą z wyciągniętą dłonią w stronę drugiego człowieka – powiedział.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.