Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ

 Przesłanie Sekretarza Generalnego
Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ
29 maja 2014 r.

Misje pokojowe ONZ mają długą i chwalebną historię. Od czasu utworzenia pierwszej misji  w 1948 roku przeprowadzono ponad 70 operacji pokojowych na czterech kontynentach. Wzięło w nich udział ponad milion uczestników. Spoglądając w przyszłość wyrażamy przekonanie, że wraz z pojawieniem się nowych wyzwań, charakter operacji pokojowych zmieni się, tak by mogły one im podołać.

Obecnie w 16 operacjach pokojowych służy 116 000 osób z ponad 120 krajów. Pracując w warunkach ogromnego ryzyka, żołnierze, policjanci i personel cywilny pomagają stabilizować sytuację społeczną, chronią ludność cywilną, a także promują praworządność i  prawa człowieka. Służąc pod auspicjami ONZ, w ubiegłym roku straciło życie 106 uczestników misji, natomiast w całej historii istnienia sił pokojowych zginęło ponad 3 200 ludzi.  Wyrażamy żal nad odejściem każdej z tych odważnych osób. Łączymy się w bólu z ich rodzinami i przyjaciółmi oraz jednocześnie zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ich zasługi w utrzymaniu pokoju na świecie nigdy nie zostały zapomniane.

Siły pokojowe ONZ przechodzą modernizację, która pozwoli im podołać wyzwaniom związanym z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na świecie, jakie mogą pojawić się w przyszłości. Wdrażane są nowoczesne technologie, takie jak nieuzbrojone i bezzałogowe statki latające. Równocześnie doskonalone są praktyki ich wykorzystania dla lepszej ochrony ludności cywilnej. Istotne jest także zwiększenie reprezentacji kobiet w szeregach sił pokojowych oraz umocnienie współpracy misji pokojowych z organizacjami regionalnymi. Organizacja Narodów Zjednoczonych ulepsza praktyki logistyczne i administracyjne, umacnia infrastrukturę i podejmuje inne kroki, aby w pełni wykorzystać potencjał misji pokojowych. Naszym celem jest zadbanie o to, by inwestycje w operacje pokojowe były efektywne i wartościowe, by przynosiły one ogromne korzyści, a przede wszystkim ratowały ludzkie życie.

W ubiegłym roku Rada Bezpieczeństwa powołała dwie misje pokojowe – w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej. Tym samym podkreśliła swoje zaufanie do sił pokojowych i ich możliwości sprostania ciężkim wyzwaniom. Misja ONZ w Demokratycznej Republice Konga pomogła rządowi pokonać rebeliantów z Ruchu 23 Marca dopuszczających się grabieży na ludności na wschodzie kraju. Po raz pierwszy w historii, w Sudanie Południowym nasze siły pokojowe wielokrotnie otworzyły bramy swych baz dla dziesiątek tysięcy osób, ratując ich życie i chroniąc zarówno przed siłami rządu, jak i rebeliantami. Historycznym przełomem jest również mianowanie po raz pierwszy kobiety na stanowisko dowódcy sił zbrojnych operacji pokojowej ONZ.

W tym miesiącu Rada Bezpieczeństwa ustanowiła nowe odznaczenie – Medal im. Kapitana Mbaye Diagne – Senegalczyka, nieuzbrojonego żołnierza misji pokojowej, który stracił życie ratując ponad tysiąc istnień ludzkich podczas  ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Medalem będą uhonorowane osoby służące pod auspicjami ONZ, które wykazały się niezwykłą odwagą. Mbaye Diagne i inni polegli bohaterowie bezinteresownie pomagający innym ludziom stanowią dla nas wzór do naśladowania. Niech pamięć o nich przyświeca naszym pracom nad uczynieniem błękitnych hełmów siłami na rzecz pokoju i dążenia ku lepszej przyszłości.

                                                                                                     Sekretarz generalny
                                                                                Organizacji Narodów Zjednoczonych

                                                                                                           Ban Ki-moon

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.