Przedstawiciele weteranów na rozmowach w MON

W dniu 13 grudnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających weteranów i kombatantów.
W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie MON uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju, Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP, Związku Spadochroniarzy Polskich, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm” oraz Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. SKMP ONZ reprezentował prezes Zarządu Głównego gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak.
Głównymi tematami rozmów były postępy w pracach nad nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, funkcjonowanie powstającego Centrum Weterana oraz obchody Dnia Weterana w 2014 r.W ocenie ministra prace związane z nowelizacją ustawie o weteranach będą zakończone w I kwartale przyszłego roku. Podczas spotkania minister Siemoniak podziękował przedstawicielom stowarzyszeń za ich wkład podczas prac nad jej nowelizacją. Minister wysoko ocenił współprace stowarzyszeń z resortem obrony, która jest obustronnie owocna.
Budowa w Warszawie Domu Weterana, który rozpocznie swoje funkcjonowanie w przyszłym roku idzie zgodnie z planem. Za rok spotkamy się na otwarciu. Chciałbym, aby weterani wiedzieli, że Dom Weterana to ich instytucja – mówił podczas spotkania minister Siemoniak. Odnosząc się do kwestii przyszłego funkcjonowania tej instytucji, jej roli i zadań minister powiedział, że liczy na wsparcie stowarzyszeń. – Oczekuję na pomysły i konkretne propozycje, co do modelu funkcjonowania. Chciałbym, aby Dom Weterana był centrum informacyjnym dla weteranów, ale także pełnił rolę informacyjną dla społeczeństwa. Chciałbym, aby posiadał narzędzia i pełnił rolę edukacyjną oraz był miejscem pamięci tych, którzy odeszli podczas pełnienia służby w ramach misji zagranicznych – podkreślił szef resortu.
W trakcie spotkania stowarzyszenia podsumowały swoją działalność w mijającym roku oraz zaprezentowały przyszłe plany m.in. te związane z organizacją obchodów Dnia Weterana w 2014 r., które odbędą się w Szczecinie. Minister Tomasz Siemoniak zadeklarował wsparcie resortu podczas ich organizacji.

Fot. mjr Robert Siemaszko/DPI MON

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.