Opolskie obchody „Dnia Weterana”

W dniu 26 maja br. w Opolu, pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
W obchodach, z udziałem wojskowej asysty honorowej z 10 Blog., uczestniczyli weterani członkowie opolskiego Koła nr 25 SKMP ONZ, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, uczniowie i poczty sztandarowe opolskich szkół, harcerze z Głubczyc, laureaci konkursu plastycznego nt. udziału Polaków w misjach pokojowych oraz mieszkańcy Opola.

Uroczystość rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi i odegraniu hymnu państwowego. W imieniu weteranów głos zabrał członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes opolskiego Koła Stowarzyszenia Kol. Edward Łakomy. Serdecznie powitał przybyłych na uroczystość gości. W swym krótkim wystąpieniu podkreślił rolę weteranów, uczestników misji pokojowych ONZ w walce o pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe. Przybliżył również społeczną działalność członków Stowarzyszenia, w tym propagowanie dokonań Polaków w służbie poza granicami Polski, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej.
Najaktywniejszych członków opolskiego Koła oraz osoby wspierające działalność Stowarzyszenia wyróżniono medalami i listami gratulacyjnymi. Wyróżnieni zostali m.in. poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta Opole Łukasz Sowada, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu ppłk mgr inż. Arkady Smoliński.
Uroczystości były też okazją do podziękowania młodzieży szkolnej za udział w konkursie. 33 laureatom konkursu plastycznego wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy. Pucharami i dyplomami nagrodzono szkoły, które w klasyfikacji zespołowej zajęły I miejsca w swoich grupach. Otrzymały je: w I grupie wiekowej – PSP nr 14 w Opolu, w II grupie – PSP Szybowice oraz w III grupie ZSEkiO w Oleśnie.

Po odczytaniu Apel Pamięci kompania honorowa oddala salwę. Uroczystości zakończyła ceremonia składania przez delegacje wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.