Odsłonięto w Olkuszu obelisk upamiętniający dowódcę rozbitego pod Smoleńskiem

Olkusz: W dniu 8.09.2011 roku odsłonięto w Olkuszu obelisk upamiętniający dowódcę rozbitego pod Smoleńskiem samolotu prezydenckiego mjr. Arkadiusza Protasiuka oraz płk pilota Zdzisława Cieślika, który był jedną z ofiar tragedii pod Mirosławcem. Dwumetrowy obelisk stanął przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego. Mjr Protasiuk chodził w Olkuszu do szkoły podstawowej, a płk Cieślik urodził się i mieszkał w tym mieście.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w pobliskim kościele. Potem uczestnicy nabożeństwa przeszli pod budynek szkoły gdzie małżonki tragicznie zmarłych pilotów, w obecności władz miasta i przedstawicieli lotników odsłoniły tablicę pamiątkową. Obelisk to duży głaz, na którym umieszczono tablicę z napisem „Per aspera ad astra… PAMIĘCI OLKUSKICH LOTNIKÓW’. Na dole tablicy umieszczono napis „OLKUSZ 2011” oraz herb miasta i lotniczą szachownicę. Wybór tej szkoły, jako miejsca upamiętnienia tablicy nie był przypadkowy, bo współpracuje ona z jednostką wojskową w Balicach.

Zebrani mogli w auli szkoły zwiedzić wystawę poświęconą pamięci lotników a uczestniczący w uroczystościach prezes krakowskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ kol. Edward Potocki w towarzystwie Szefa WSzW płk. Krzysztofa Kondrata oraz honorowych członków Stowarzyszenia gen. Jerzego Wójcika i płk. pilota Czesława Kurczyny złożył pod obeliskiem wiązankę kwiatów i wpisał się do księgi pamiątkowej szkoły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.