Obchody Święta Niepodległości w Opolu

Obchody Święta Niepodległości w Opolu rozpoczęły się od mszy świętej w opolskiej katedrze w intencji Ojczyzny. Następnie spod katedry poczty sztandarowe w asyście Szwadronu Kawalerii Konnej i orkiestry przemaszerowały ulicami Opola pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości.
Po okolicznościowych przemówieniach wicewojewody Antoniego Jastrzembskiego, marszałka Andrzeja Buły oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, odbył się apel pamięci, a kompania honorowa z 10 Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Stowarzyszenia wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył prezes Zarządu Koła nr 25 SKMP ONZ kol. Edward Łakomy. Kolejnym punktem obchodów na opolskim rynku był Piknik Niepodległościowy z udziałem grupy rekonstrukcyjnej z Przysieczy. Uczestnikom przygrywała orkiestra dęta cementowni Górażdże.
W godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której honorowym obywatelem Opola został Daniel Olbrychski. Podczas sesji prezes opolskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Kol. Edward Łakomy odznaczył Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Nicieję medalem „Za Zasługi dla SKMP ONZ” oraz wręczył mu pamiątkowy album o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych. W godzinach wieczornych w opolskiej filharmonii odbyła się uroczysta gala, podczas której dominowały pieśni patriotyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.