Obchody Dnia Weterana w Gdyni

W dniu 29 maja 2016 r. na „Płycie Marynarza” na Skwerze Tadeusza Kościuszki w Gdyni odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Organizatorem uroczystości było Kola Nr 31 w Gdyni Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej MW i orkiestry wojskowej MW rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem wojskowej odegraniem Hymnu i wciągnięciem na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele władz Miasta Gdyni i Trójmiasta oraz przedstawiciele związków i stowarzyszeń skupiających kombatantów i weteranów, organizacji patriotyczno – wojskowych, mieszkańcy Gdyni i Trójmiasta, a także przechodnie i turyści.
Podczas uroczystości weteranom wręczono odznaczenia i medale okolicznościowe nadane przez Zarząd Główny Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
W imieniu organizatorów i weteranów głos zabrał kmdr por. Jarosław WYPIJEWSKI, podkreślając jak bardzo istotne jest to święto dla wszystkich żołnierzy i całego społeczeństwa we współczesnym, przepełnionym agresją świecie.
Obchody zostały uświetnione zorganizowaniem dwóch okolicznościowych wystaw, ukazujących udział Marynarki Wojennej RP w misjach poza granicami państwa. Wystawy te zostały zorganizowane w oparciu o zbiory pamiątkowe byłych uczestników – oficerów, podoficerów i marynarzy oraz pracowników cywilnych Marynarki Wojennej RP, biorących udział w misjach na przestrzeni lat 1953 – 2015. Wystawy zaprezentowano społeczeństwu Trójmiasta w sali ekspozycyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz w witrynach wystawowych Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie swoją siedzibę, dzięki przychylności władz miasta, ma Koło Nr 31 SKMP ONZ w Gdyni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.