Obchody Dnia Sapera

16 kwietnia br. w Warszawie odbyły się uroczyste obchody „Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera”. Święta obchodzonego w rocznicę operacji forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 r., którą okupiło swym życiem tysiące żołnierzy wojsk inżynieryjnych.
W uroczystości pod pomnikiem „Chwała Saperom”, znajdującym się w Parku im. Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie przybyli: szef Zarządu Inżynierii Wojskowej IRW DGRSZ gen. bryg. Marek Wawrzyniak, były Szef ZIW i prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich – Pan gen. bryg. rez. dr Bogusław BĘBENEK, byli żołnierze i dowódcy jednostek wojsk inżynieryjnych członkowie Stowarzyszenia Saperów Polskich oraz liczna grupa członków warszawskiego Koła nr 7 Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Zarząd Główny SKMP ONZ reprezentowali wiceprezes Kol. Waldemar Wojtan.

Saperzy chlubnie zapisali się w powojennej historii, rozminowując znaczną część kraju. Od 1953 roku biorą udział w misjach pokojowych. Obecnie, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, pełnią służbę w Libanie, Bośni i Kosowie.

Saper myli się tylko raz – to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja. W Dzień Sapera warto oddać hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Chwała Saperom” oraz na „Płycie Czerniakowskiej”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.