Lubelskie obchody 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego.

W dniu 23.06. 2021 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami 100–lecia odbudowy Państwa Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Następnie w ogrodzie przy Collegium Iuridicum KUL został posadzony „Dąb Powstań Śląskich”. Główna część uroczystości odbyła się na Placu Litewskim, gdzie po odegraniu przez orkiestrę wojskową z Lublina hymnu państwowego, zebranych powitał i słowo wstępne wygłosił pełnomocnik prezydenta Lublina ds. kombatantów Pan Zdzisław Niedbała. Kolejnym mówcą był Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Pan dr hab. Jarosław Rabiński oraz Wicemarszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego Michał Bogusław. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel pamięci. Kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje przedstawicieli służb mundurowych, władz wojewódzkich, samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich, weteranów, parlamentarzyści, piłsudczycy złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie części głównej obchodów orkiestra odegrała utwór „Cisza”.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Trybunale Koronnym. Konferencja naukowa poświęcona była tematyce niepodległościowej. Panel naukowy poprzedził koncert pieśni Ignacego Paderewskiego. Następnie referaty wygłosili: Jerzy Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, prof. Mieczysław Ryba KUL, oraz historycy Wojciech Kempa i Andrzej Albiniak. Obchody zakończyła msza święta w Archikatedrze Lubelskiej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w intencji Ojczyzny. W uroczystościach uczestniczyła delegacja lubelskiego Koła nr 50 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.