Krzyże za Wybitne Zasługi dla Seniorów w Gdyni

W dniu 13 października br. w Gdyni odbyło się uroczyste zebranie członków Koła nr 31 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, na którym koledzy: kmdr w st. spocz. Pius Kacprzak i ppłk w st. spocz. Henryk Karpiński zostali odznaczeni „Krzyżem za Wybitne Zasługi”. Jest to najwyższe wyróżnienie SKMP ONZ, nadawane przez Zarząd Główny za szczególne osiągnięcia w działalności organizacyjnej, społecznej i wspierającej Stowarzyszenie. Krzyże wręczył kol. Ryszard Keller zastępca Prezesa ZG. Kol. Keller podziękował odznaczonym za dotychczasową działalność społeczną oraz złożył gratulacje i życzenia zdrowia.

Po części oficjalnej odznaczeni koledzy, przy kawie podzielili się wspomnieniami z misji oraz pracy społecznej w Stowarzyszeniu.
Kol. Pius Kacprzak rocznik 1934, współzałożyciel gdyńskiego Koła, mówił o swej służbie w Komisji Nadzoru Państw Neutralnych w Korei (NNSC) na stanowisku analityka-oficera łącznikowego.
Po powrocie z misji był m.in. wykładowcą w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych. Autor wielu artykułów i książek o udziale WP w misji pokojowych ONZ. Wraz z kol. Karpińskim opracował dwujęzyczny album pt. „Żołnierze Marynarki Wojennej w misjach poza granicami kraju”.
Przewodzi Fundacji Wsparcia Weteranów Misji Międzynarodowych „Pro Veterani” w Gdyni, która współpracuje ze Stowarzyszeniem.
Drugi z odznaczonych, kol. Henryk Karpiński rocznik 1924, żołnierz AK, żołnierz WP. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim i Komandor¬skim Orderu Odrodzenia Polski. W Egipcie był oficerem łącznikowy ds. kontaktów z dowództwem misji UNEF II. Po przejściu na emeryturę pracował w Polskich Liniach Oceanicznych a wolny czas poświęcał na propagowanie w społeczeństwie znaczenia misji ONZ w utrzymaniu pokoju na świecie. Organizował wystaw, wygłaszał referaty o misjach ONZ w Akademii Marynarki Wojennej, prowadził zajęć dla młodzieży i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Wraz z kol. Kacprzakiem opracował dwujęzyczny album nt. „Żołnierze Marynarki Wojennej w misjach poza granicami kraju”. Falerysta, posiada bogatą kolekcję orderów i odznaczeń. Przewodzi Fundacji Oświatowej im. Gen. Bryg. Pilota Stanisława Karpińskiego, która wspiera Stowarzyszenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.