Dzień weterana w Opolu

W dniu 25 maja br. w Opolu odbyły się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ” „Dnia weterana działań poza granicami państwa”. Honorowy patronat nad obchodami objęli: poseł na Sejm RP – Tomasz Kostuś, wojewoda opolski Adrian Czubak, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz kurator oświaty Michał Siek a patronat medialny – TVP Opole i Radio Opole. Na terenie 10 blog. spotkali się weterani, młodzież szkolna (laureaci konkursu plastycznego), uczestnicy konkursu tematycznego oraz zaproszeni goście.
Program obejmował m.in. spotkania z uczestnikami misji w Iraku i Afganistanie, zwiedzanie wystawy nagrodzonych prac plastycznych, poczęstunek, wręczenie nagród oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą w 10 blog. W uroczystości uczestniczyli: wicewojewoda opolska Violetta Porowska, członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, szef WSzW, komendant WKU w Opolu oraz przedstawiciele 10 blog. i Kuratorium Oświaty.
Gości powitał członek Zarządu Głównego, prezes opolskiego Koła nr 25 płk rez. Edward Łakomy. W krótkim wystąpieniu nawiązał do historycznych dokonań Polaków na misjach poza granicami państwa oraz udziału w nich żołnierzy opolskiego garnizonu. Szczególnie podkreślił dziesięcioletnie dokonania Koła 25 SKMP ONZ, którego członkowie angażują się w wychowanie patriotyczne młodzieży w duchu szacunku dla dokonań weteranów misji pokojowych i ich roli w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Dla młodzieży świadomość, że obok nich siedzieli żołnierze byli – uczestnikami misji w Egipcie, Syrii, Czadzie, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie, że mogli z nimi porozmawiać, była sporym przeżyciem. Na potrzebę otaczania weteranów szacunkiem i udzielania nim pomocy zwrócili także uwagę w swoich wystąpieniach zarówno wicewojewoda Violetta Porowska, jak i wicemarszałek Antoni Konopka. Za wielkie zaangażowanie w przygotowywanie młodzieży szkolnej do konkursów, w których osiąga znakomite wyniki, medalem „Za zasługi dla SKMP ONZ’’ odznaczona została pani Magdalena Koloch, nauczycielka Zespołu Szkół w Oleśnie. Tytułem oraz odznaką „Za zasługi dla województwa opolskiego’’ wyróżnieni zostali: Ryszard Rykalski i Edward Szmitowicz. Wręczono podziękowania dla najaktywniejszych członków wspierających Stowarzyszenia. Medalem pamiątkowym Koła wyróżnieni zostali: poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś i najstarszy członek Koła płk w st.spocz. Eugeniusz Kuczer.
Ogółem w latach 2008-2017 na konkurs plastyczny nadesłano ok. 1500 prac plastycznych z kilkudziesięciu szkół opolskich. Do wyróżniających należą: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach, Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe w Paczkowie i Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie. W konkursie tematycznym prym wiodą: Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu, Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie. Kol. Łakomy serdecznie podziękował nauczycielom i opiekunom za wieloletnie „bycie z nami”, za sympatię i wielkie serce w pracy z młodzieżą. Żołnierska grochówka oraz złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą w 10 blog. były ostatnimi punktami uroczystości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.