Centralne obchody Dnia Weterana

Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa rozpoczęły się 28 maja od spotkania ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z żołnierzami – weteranami misji i przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz weteranów.

 W wystąpieniu minister podkreślił, iż ustawa o weteranach działań poza granicami państwa stanowi przełom. Zaznaczył, że nowe regulacje prawne uporządkowały system pomocy dla weteranów. – Staraliśmy się niczego nie zaniedbać. Wszystkie rozporządzenia weszły w życie jednocześnie z ustawą – przypomniał szef resortu obrony. Zwrócił uwagę na wymiar „pozamaterialny” ustawy i dodał, że nowe regulacje dla weteranów to długofalowa polityka państwa, która pokazuje wszystkim, którzy służą ojczyźnie, narażając życie i zdrowie, że państwo o nich pamięta i że mogą cieszyć się wsparciem społeczeństwa. (…) Dla nas jesteście bohaterami, którzy od kilkudziesięciu lat sławią imię polskiego żołnierza i narażają swoje życie lub zdrowie w bardzo trudnych misjach – podsumował szef MON. Na zakończenie wystąpienia minister Siemoniak złożył weteranom życzenia z okazji święta Dnia Weterana.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W swoim wystąpieniu prezes gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak podziękował ministrowi, szefowi Sztabu Generalnego WP i dowódcom jednostek za aktywne wspieranie codziennej działalności Stowarzyszenia na rzecz weteranów. W imieniu Stowarzyszenia odznaczył ministra Tomasza Siemoniaka medalem „Za zasługi dla Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ”.
Podczas spotkania minister obrony narodowej wraz z wiceministrem Czesławem Mroczkiem oraz szefem Sztabu Generalnego WP generałem Mieczysławem Cieniuchem wręczyli weteranom poszkodowanym w misjach pierwsze wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje”.

Przedstawiciele stowarzyszeń otrzymali okolicznościowe wyróżnienia, jako podziękowanie za popularyzację polskich misji wojskowych oraz wspieranie środowiska „misjonarzy”.

Po zakończeniu spotkania z ministrem dziesięcioosobowa delegacja Stowarzyszenia udała się do Rynii gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju uczestniczyła w Kongresie Weteranów. Podczas spotkania, które zakończyło się wspólna biesiada przy grylu rozmawiano o możliwościach, obszarach i zakresie współpracy między stowarzyszeniami, których głównym celem działalności jest integracja środowiska oraz pomoc weteranom i ich rodzinom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.