72. rocznica forsowania Odry

W dniu 29.04.2017 r. na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, który znajduje się w Starych Łysogórkach (Zachodniopomorskie), na wzgórzu schodzącym w kierunku rozlewiska rzeki odbyły się obchody 72. rocznicy forsowania Odry.

Uczestniczący w uroczystościach Prezydent RP Andrzej Duda w krótkim wystąpieniu stwierdził m.in. „krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za nią polegli”. Przed rozpoczęciem mszy polowej prezydent zapalił znicz na jednej ze zbiorowych mogił z niezidentyfikowanymi żołnierzami.
W uroczystości uczestniczyli: wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i kombatanci oraz licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Na cmentarzu wojennym 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, pod betonowymi krzyżami stylizowanymi na Order Krzyża Grunwaldu spoczywa 1987 żołnierzy, w tym 1661 znanych z nazwiska. To polscy żołnierze, którzy polegli podczas forsowania Odry i walkach o Berlin.
Po polowej Mszy świętej, którą koncelebrował abp metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga i okolicznościowych wystąpieniach odczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Prezydent i delegacje złożyli wieńce pod pomnikiem na cmentarzu.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Gozdowic gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Sapera. W uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji pokojowych ONZ z szczecińskiego i koszalińskiego Koła Stowarzyszenia z członkiem Zarządu Głównego Jerzym Kurowskim i wiceprezesem ZG SKMP ONZ Waldemarem Wojtanem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.