70 rocznica przełamania Wału Pomorskiego

12 lutego br. na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 70 rocznicy wyzwolenia miasta i przełamania Wału Pomorskiego. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz lokalnych, Sejmu RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, lokalnych jednostek wojskowych, kombatanci i weterani oraz harcerze i młodzież szkolna.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na Cmentarzu Wojennym delegacje udały się na teren skansenu bojowego „Grupa Warowna Cegielnia”. Tutaj zgromadzeni wysłuchaliśmy wiązanki pieśni wojskowych i patriotycznych w wykonaniu kwartetu wokalnego, prezentowana była okolicznościowa wystawa zdjęć chętni mogli również zwiedziliśmy bunkry i umocnienia. Weterani i kombatanci spotkali się z Panią burmistrz Bogusławą Towalewską, starostą powiatowym Panem Bogdanem Wańkiewiczem, generałem dywizji Andrzejem Wasilewskim reprezentującym wicepremiera, ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, posłem na Sejm RP Pawłem Suskim, generałem brygady Januszem Sobolewskim, radną miasta Haliną Kuch, komendantem 1 RBLog płk Sławomirem Łachem. Był czas na rozmowy i zdjęcia z uczestnikami uroczystości. Na zakończenie uroczystości organizatorzy przygotowali gorącą wojskową grochówkę i poczęstunek pączkiem.
Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na uroczystościach reprezentowały delegacje dwóch kół terenowych: Koledzy Jan SUCHENEK, Dariusz KUCH i Grzegorz MURYN z Koło nr 49 w Wałczu oraz Koledzy Jan DOMAŃSKI i Jerzy ŁUKASZEWSKI z Koła nr 41 z Drawska Pomorskiego.
Uczestnictwo w uroczystościach weteranów członków SKMP ONZ zostało wysoce ocenione przez Panią Burmistrz, za co serdecznie dziękujemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.