35 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla w Jarosławiu

10 grudnia br. z okazji 35 rocznicy wręczenia Siłom Pokojowym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla na rynku w Jarosławiu pod tablicą upamiętniająca udział żołnierzy z Garnizonu Jarosław w misjach poza granicami Państwa odbyła się uroczystość patriotyczna. Po krótkich wystąpieniach Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez 14 das oddała Salwę Honorową. Przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz członkowie Stowarzyszenia złożyli kwiaty pod tablicą.

10 grudnia 1988 roku w auli Uniwersytetu w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej – na czele z Królem Norwegii Olafem V – przedstawicieli rządu norweskiego, parlamentu „Stortingu” i korpusu dyplomatycznego, ówczesny Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Javier Pérez de Cuellar odebrał z rąk przewodniczącego Komitetu Noblowskiego Egila Aarvika Pokojową Nagrodę Nobla. W roku 1988 Norweski Komitet Noblowski nagrodę tą przyznał Siłom Pokojowym ONZ. Podczas uroczystości SG ONZ towarzyszyli żołnierze z wielu krajów w tym nieżyjący już Polak st. chor. sztab. Edward Ziobro wieloletni członek Stowarzyszenia. Udział Polaka w ceremonii było nie tylko docenieniem tysięcy żołnierzy WP w budowie ładu i pokoju na świecie, ale także szczególnie wyróżnieniem dla Polski, która od 1973 roku bierze aktywny udział w misjach i operacjach ONZ na całym świecie.
Druga część uroczystości miała miejsce w salach Centrum Kultury i Promocji gdzie Prezes jarosławskiego Koła SKMP ONZ Kol. Zbigniew Broś odznaczył zasłużonych członków, członków wspierających oraz sympatyków Stowarzyszenia odznaczeniami państwowymi, przyznanymi przez Zarząd Główny medalami Stowarzyszenia oraz innymi nagrodami i dyplomami.

Zdjęcia Denis Rubelt

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.