35 rocznica Pokojowej Nagrody Nobla dla Peacekeeperów

10 grudnia 1988 roku w auli Uniwersytetu w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej – na czele z Królem Norwegii Olafem V – przedstawicieli rządu norweskiego, parlamentu „Stortingu” i korpusu dyplomatycznego, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Javier Pérez de Cuellar odebrał z rąk przewodniczącego Komitetu Noblowskiego Egila Aarvika Pokojową Nagrodę Nobla. W roku 1988 Norweski Komitet Noblowski nagrodę tą przyznał Siłom Pokojowym ONZ. Podczas uroczystości SG ONZ towarzyszyli żołnierze z wielu krajów w tym nieżyjący już Polak st. chor. sztab. Edward Ziobro wieloletni członek Stowarzyszenia.


Podczas uroczystości Javier Pérez de Cuellar odebrał dyplom zdobiony grafiką przygotowaną przez Ørnulfa Ranheimsætera z napisem „Komitet Noblowski Stortingu, zgodnie z warunkami opisanymi w testamencie Alfreda Nobla z dnia 27 listopada 1895 odznaczył Siły Pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych Pokojową Nagrodą Nobla za rok 1988”. Poza dyplomem SG ONZ otrzymał również zaprojektowany przez Gustava Vigelanda medal wykonywany z 18-karatowego złota o średnicy 6,6 cm i wadze 196 gram. Na awersie medalu znajduje się podobizna Alfreda Nobla, na obwodzie zaś umieszczone jest jego imię, nazwisko oraz daty: narodzin i zgonu. Na rewersie umieszczony jest wizerunek trzech nagich mężczyzn obejmujących się wzajemnie i inskrypcja w języku łacińskim: Pro pace et fraternitate gentium (Dla pokoju i braterstwa między ludźmi). Na rancie medalu wyryte jest ”United Nations Peacekeeping Forces – 1988” oraz napis w języku francuskim Prix Nobel de la Paix (Pokojowa Nagroda Nobla).

Film telewizji norweskiej nrk z ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.