3 Maja w Radomiu

Uroczystości uczczenia 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Radomiu rozpoczęły się o godzinie 1130 zbiórką uczestników przed gmachem Urzędu Miasta. W obchodach uczestniczyły władze miasta, przedstawiciele wojska i asysty honorowe służb mundurowych, delegacje z pocztami sztandarowymi, reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, harcerze, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście.
Po złożeniu meldunku przez dowódcę Garnizonu Radom, pułkownika pilota Adama Ziółkowskiego zebrani prowadzeni przez orkiestrę wojskową przeszli do kościoła garnizonowego. O godzinie 1200 rozpoczęła się msza święta celebrowana przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika.
Po mszy i krótkim wystąpieniu prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka odbył się Apel Pamięci. Wywołano w nim nazwiska tych, którzy uchwalili Konstytucję 3 Maja i tych, którzy zbrojnie walczyli o jej przetrwanie.
Apel Pamięci zakończyła salwa honorowa z historycznej armaty będącej własnością Bractwa Kurkowego. Następnie delegacje złożyły kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował członek Zarządu Głównego prezes Koła 45 Edward Kowalewski w asyście kolegów z radomskiego koła Wiesława Wabika, Stanisława Sujki i Marka Banasika.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.