120. rocznica urodzin Arama Chaczaturiana

W dniu 21 sierpnia 2023 r. w Pałacu na Wyspie w Królewskich Łazienkach w Warszawie odbyło się wydarzenie kulturalne poświęcone 120. rocznicy urodzin ormiańskiego kompozytora Arama Chaczaturiana. Organizatorami imprezy była Ambasada Republiki Armenii w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Armenii w Łodzi oraz Fundacja Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR.

Chaczaturian stosował w swej muzyce oryginalne motywy ormiańskie. Materiał folklorystyczny przenika wszystkie jej warstwy, wpływa na melodykę, harmonikę, żywą rytmikę i jaskrawą instrumentację.
Taniec z szablami z baletu Gajane oraz Adagio z baletu Spartakus należą do jego najbardziej znanych utworów. Adagio z Gajane posłużyło jako muzyka do początku trzeciej części filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna.
W czasie imprezy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchania koncertu utworów muzycznych Arama Chaczaturiana w wykonaniu artystów tak polskich jak i ormiańskich oraz podziwiać wystawę ceramiki Ani Muradyan.
W imprezie uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz zaproszeni przedstawiciele świata kultury. Stowarzyszenie reprezentowali członkowie Zarządu Głównego Koledzy Eugeniusz Lipert oraz wiceprezes Waldemar Wojtan.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.