70 Rocznica Bitwy pod Studziankami

10 sierpnia 2014 r. w Magnuszewie i Studziankach Pancernych odbyły się uroczystości patriotyczne w 70. rocznicę bitwy, którą stoczono pod Studziankami podczas II wojny światowej.
Organizatorem uroczystości był Powiat Kozienicki, Gmina Głowaczów i Magnuszew, 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki, Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości oraz Stowarzyszenie „Wierni w Gotowości pod Bronią”.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.
W uroczystościach uczestniczył m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki – Janusz Piechociński oraz przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz samorządowych i administracyjnych Województwa Mazowieckiego oraz okolicznych miejscowości. Przybyli także kombatanci i weterani walk na różnych frontach II wojny światowej.
Uroczystości w Magnuszewie rozpoczęła msza święta w intencji poległych żołnierzy polskich. Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości udali się na magnuszewski cmentarz parafialny, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia odnowionego pomnika upamiętniającego żołnierzy polskich poległych podczas II wojny światowej. Złożono także wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
W Studziankach Pancernych uroczystość rocznicowa odbyła się przy Pomniku-Mauzoleum. Po modlitwie ekumenicznej i wystąpieniach okolicznościowych rozpoczęła się ceremonia wręczenia medali i wyróżnień za działalność społeczną.
Następnie odczytano Apel Pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
Wojskową asystę honorową na uroczystości wystawiła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki.
Najbardziej widowiskową częścią tegorocznych obchodów był pokaz natarcia 6 czołgów T-34, z różnych filii Muzeum Wojska Polskiego oraz z jednostki wojskowej w Żaganiu, obserwowany przez tysiące widzów. To jedyne takie wydarzenie w naszym kraju, podczas którego udało się zgromadzić w jednym miejscu legendarne czołgi.
Tegoroczne obchody zakończył Piknik Historyczny, podczas którego zaprezentowano czołg PT-91, a także eksponaty pochodzące z pola bitwy w Studziankach. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował członek Zarządu Głównego, prezes radomskiego Koła Kol. Edward Kowalewski oraz Koledzy z Radomia: Wiesław Wabik, Cezary Jawoszek i Wojciech Misiak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.