Veterans from Bydgoszcz in Ustka and Gdynia,pl

On 18-19 August 2016 r. grupa weteranów z bydgoskiego koła nr 1 SKMP ONZ na zaproszenie Komendanta Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej Pana st. choir. pc. mar. Janusza Calaka gościła w murach Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce. Wycieczkę zorganizował zastępca komendanta Kol. st. choir. pc. mar. Stanisław Talaga – członek bydgoskiego koła SKMP ONZ.
W Ustce weterani mieli okazję zapoznać się z bazę szkoleniową, wyposażeniem sal wykładowych, kompleksem trenażerów i strzelnicą elektroniczną. Z dużym zainteresowaniem weterani zwiedzili ciągnący się kilka kilometrów poligon morski ze stanowiskami ogniowymi, wieżami kierowania i punktami obserwacyjnymi.
W kolejnym dniu wycieczki weterani odwiedzili Port Wojenny w Gdyni. W porcie przed wejściem na pokład ORP WODNIK weteranów powitał przedstawiciel dowództwa. Commander 3 Flotylli Marynarki Wojennej Pan kmdr Krzysztof Jaworski za zgodą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zezwolił na wyjście okrętu w morze w trwający ponad dwie godziny rejs. Pobyt na pokładzie ORP WODNIK dał weteranom możliwość zapoznania się z pracą załogi okrętu. Mogli oni poznać wszystkie jego „zakamarki”. WODNIK jest okrętem szkolnym przeznaczonym do wykonywania długich rejsów nawigacyjno – szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej. Okręt brał udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu – szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania z pokładu ćwiczących na Bałtyku grupy żołnierzy jednostki działań specjalnych FORMOZA.
Po powrocie do portu weterani mieli okazję zwiedzić okręt podwodny ORZEŁ, największą i najmłodszą jednostkę podwodną dostosowaną do natowskich standardów oraz okręt rakietowy typu ORKAN. Jego głównym zadaniem to wykonywanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne przeciwnika i zwalczanie środków napadu powietrznego. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych w swej klasie na Bałtyku. Na trasie wycieczki nie zabrakło okrętu żaglowego Barkantyny ISKRA. ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólno-morskie.
Spotkanie z dowódca 3 Flotylli Okrętów, na zakończenie wycieczki, było okazja do przekazania słów uznania i podziękowania za możliwość zapoznania się z trudną służbą polskich marynarzy.

This entry was posted in News and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.