Spotkanie weteranów z młodzieżą szkolną w Nysie

W dniu 7 marca br., na zaproszenie dyrekcji szkoły, z młodzieżą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie spotkali się weterani misji poza granicami państwa z opolskiego koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W spotkaniu uczestniczyli członek Zarządu Głównego SKMP ONZ prezes opolskiego koła Kol. Edward Łakomy oraz przedstawiciel 10 blog., jednocześnie członek Zarządu Koła st. chor. sztab. Stanisław Gaweł.
Weterani zapoznali zebranych z historią i zadaniami misji i operacji pokojowych oraz o udziale Polaków w tych misjach. Prelekcja zilustrowana była pokazem multimedialnym dokumentującym przekazywane treści. Szczególne miejsce w referacie znalazł udział żołnierzy Garnizonu Opole w misjach. Historycznie biorąc, żołnierze opolskiego garnizonu byli jednymi z pierwszych uczestników misji pokojowych. W składzie I zmiany Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie (UNEF II), która rozpoczęła służbę w Egipcie jesienią 1973 r., była kompania transportowa z 10 SDPanc., dowodzona przez płk Eugeniusza Kuczera (obecnie 90-letniego członka opolskiego koła). Natomiast trzecią zmianę UNEF II wystawiła już w prawie 100% opolska dywizja. Żołnierze z Opola w późniejszych latach systematycznie brali udział w kolejnych misjach w różnych częściach świata. Chlubne tradycje 10 SDZ kontynuuje 10 Opolska Brygada Logistyczna, której żołnierze od jej utworzenia w 1999 r. biorą udział w kolejnych misjach. Dotychczas w misjach zagranicznych uczestniczyło ponad 7 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz ponad 100 policjantów z opolskiego garnizonu.
W drugiej części spotkania prezes przedstawił główne kierunki działania Stowarzyszenia w tym szczególnie opolskiego Koła, jego osiągnięcia i organizowane przez nie uroczystości i obchody w tym „Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ – Dnia Weterana”. To najważniejsze, wymagające wielkiego nakładu pracy i finansów przedsięwzięcie opolskiego koła, które realizuje ono cyklicznie od 2008 r. (organizacja konkursów – tematycznego i plastycznego dla młodzieży szkolnej, spotkania pokoleń, wystawa prac, itp.). Kol. Stanisław Gaweł – uczestnik misji irackiej i afgańskiej skupia się na przekazaniu młodzieży swoich wrażeń z tych regionów świata. Posiłkując się zgromadzonymi eksponatami barwnie opowiadał o tradycjach, zwyczajach i życiu codziennym ludności tam mieszkającej. Dla młodych ludzi to ciekawa lekcja historii. Na zakończenie spotkania prezes Łakomy wręczył dyrektorowi szkoły p. Henrykowi Mamale książkę Grzegorza Ciechanowskiego o historii misji pokojowych ze specjalną dedykacją.

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.