Rocznica zbrodni na Firleju

4 kwietnia br. na cmentarzu komunalnym w Radomiu odbyły się uroczystości poświęcone 74. rocznicy pierwszych masowych egzekucji hitlerowskich przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na Firleju. Podczas których przypomniano o bolesnej historii tego miejsca. Oddano hołd pomordowanym przez hitlerowców oraz złożono kwiaty pod pomnikiem, który ma przypominać o wydarzeniach z czasów II Wojny Światowej.
Przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, harcerzy, młodzieży szkolnej oraz uczestnicy V Rajdu Pamięci – Firlej 2014, który zorganizowano dla uczenia tej masowej zbrodni, zebrali się pod pomnikiem ku czci zamordowanych.
O godzinie 12 rozpoczął się uroczysty apel w wykonaniu uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu. Po apelu pod pomnikiem ku czci zamordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze. Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają zwłoki ponad 15 tysięcy osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach.
O historii tego miejsca przypomniał historyk IPN Sebastian Piątkowski. Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. „Warto o tym pamiętać, że Firlej obok Palmir był największym miejscem kaźni….” zauważył S. Piątkowski. Podczas uroczystości Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował członek Zarządu Głównego, prezes radomskiego koła Kol. Edward Kowalewski.

fot. Łukasz Wójcik

This entry was posted in Aktualności and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.