Przesłanie z okazji 29 maja

Przesłanie wiceprezydenta Światowej Federacji Weteranów, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

W tym świątecznym dniu, oddajemy cześć naszym bohaterom – ponad 120 tysiącom mężczyzn i kobiet, którzy od 1953 roku służąc pod flagą ONZ, NATO i UE z dumą, honorem i odwagą reprezentowali Polskę w misjach poza granicami państwa. Składamy najwyższy hołd 120 żołnierzom i pracownikom wojska, którzy oddali życie w służbie pokoju. Pozostajemy ich wiecznymi dłużnikami.
Dziś to my – Weterani – bogatsi o własne doświadczenia i przeżycia – przekazujemy młodemu pokoleniu wartości moralno-etyczne tak nieodzowne współczesnemu społeczeństwu. Przekazujemy im idee bezkompromisowego oddania wartościom patriotyczno-chrześcijańskim kryjącym się pod postacią tak ważnych słów dla każdego żołnierza i funkcjonariusza jak Bóg Honor i Ojczyzna.
Przypominamy, że przez dążenie do doskonałości w kunszcie bycia żołnierzem czy funkcjonariuszem w służbie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, możemy być silnie zaangażowani w obronność naszego Kraju.
Udział naszych żołnierzy i funkcjonariuszy w operacjach poza granicami państwa przeprowadzanych w różnych zapalnych rejonach świata jest powodem do dumy i szczególnej satysfakcji.
Pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokój musi być aktywnie broniony, a jego obrona ma swoją cenę.
Z zadumą wspominamy poległych, pochodzili z różnych zakątków Polski i z różnych środowisk, łączyło ich jedno – gotowość do poświęcenia swojego młodego życia i energii w służbie dla pokoju.
Pamiętamy także o naszych kolegach – peacekeeperach, którzy zginęli pod Smoleńskiem razem ze Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych – prezydentem RP śp. Lechem Kaczyńskim.
Cześć Ich Pamięci

Ponad 60 letni wzorowy udział Polaków w różnego typu operacjach pokojowych, wzmacnia pozycje naszego państwa na arenie międzynarodowej.
Zmiany, jakie zachodziły w naszych Siłach Zbrojnych wynikały również z doświadczenia oraz wiedzy polskich żołnierzy i pracowników cywilnych nabytych podczas pełnienia służby poza granicami państwa.
Szczególnym docenieniem wkładu i roli Polski w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, było włączenie, w skład delegacji Narodów Zjednoczonych odbierającej Pokojową nagrodę Nobla żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika misji pokojowej na Bliskim Wschodzie.
Zaangażowanie naszego państwa w tym obszarze polityki zagranicznej zostało po raz kolejny docenione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, kiedy Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa.
Operacja utrzymania pokoju wymusza odmienny sposób działania żołnierzy. Są oni postrzegani raczej, jako „słudzy pokoju” a nie, jako element siły niezbędnej do prowadzenia wojny.
Zasada nie stosowania siły, daje honorową alternatywę prowadzenia rozmów miedzy stronami konfliktu oraz umożliwia poszukiwanie pokojowych rozwiązań na drodze negocjacji.
Weterani misji pokojowych ONZ cieszą się na całym świeci szacunkiem i uznaniem za ich służbę dla pokoju, praw człowieka oraz bezpieczeństwa międzynarodowego.
Byliśmy i jesteśmy ambasadorami Polski w świecie i świata w Polsce. Podczas pielgrzymki do Libanu papież Jan Paweł II przekazał na moje ręce podziękowania dla wszystkich uczestników misji pokojowych za ich trud i ofiarną służbę dla dobra pokoju.
W tym uroczystym dniu pragnę podziękować w imieniu kolegów weteranów misji pokojowych ONZ władzom, społeczeństwu, młodzieży oraz kombatantami II wojny światowej za szacunek, który nam okazują oraz wsparcie naszej społecznej działalności.
Dzisiejsze święto to także przesłanie, abyśmy dbali o swoją historię. By każdy obywatel tego pięknego Kraju nad Wisłą wiedział i pamiętał o naszym aktywnym zaangażowaniu w służbie poza granicami państwa.
Pragniemy bezpiecznego świata, w którym nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły się kształcić i żyć w pokoju. Mieć godziwą pracę i godną przyszłość, w świecie gdzie wszyscy będą pewni jutra. Takiej przyszłości chcemy wszyscy.

dr Stanisław Woźniak
gen. bryg. w st. spocz.

Warszawa 29 maja 2016 roku

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.