Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ

Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
29 maja 2016 r.

Zaufanie, jakim świat obdarza Siły Pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych najlepiej odzwierciedla ogromny wzrost w ostatnich latach ich liczebności i złożoności wykonywanych zadań. Piętnaście lat temu, siły pokojowe ONZ liczyły niecałe 40 tysięcy umundurowanego personelu. Obecnie ponad 105 tysięcy peacekeeperów żołnierzy i policjantów z 124 państw służy pod błękitną flagą, wspieranych przez 18 tysięcy pracowników cywilnych i wolontariuszy. Oni dają najlepszy przykład globalnej solidarności, odważnie służąc w niebezpiecznych warunkach, aby zapewnić bezpieczeństwo bezbronnym i najsłabszym.
W ubiegłym roku żołnierze w „błękitnych hełmach” uczestniczący w 16 operacjach pokojowych w różnych regionach świata, przywrócili pokój, dali nadzieję i ocalili niezliczoną liczbę istnień ludzkich. W Południowym Sudanie, ponad 200 tysięcy cywilów, którzy obawiali się o swoje życie znalazło schronienie w bazach ONZ. W Republice Środkowej Afryki, siły pokojowe z powodzeniem pomogły w przeprowadzeniu przełomowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które miały wprowadzić ten niegdyś bardzo niespokojnych kraj na drogę do pokoju i stabilności. Siły pokojowe przeciwstawiły się zbrojnym grupom we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga i rozbroiły rebeliantów. W Mali sił pokojowe pomimo poniesienia ciężkich straty nie zaprzestały realizacji zadań mandatowych. Na Haiti, Policja ONZ i eksperci cywilni pomogli złagodzić skutki oddziaływania zbrojnych gangów. Gdy strach przed wirusem Ebola rozszedł się po całym świecie, siły pokojowe w Liberii zapewniły bezpieczeństwo międzynarodowym ekspertom, którzy zapobiegli rozprzestrzenianiu się wirusa.
W wielu krajach, pracownicy ONZ uczestniczący w akcji rozminowania przekształcili tereny usiane minami i niewybuchami oraz innymi pozostałościami po wojnach, w obszary bezpieczne, na których można budować szkoły i szpitale oraz zakładać gospodarstwa rolne.
Wraz ze wzrostem liczebności, złożoności i osiągnięć sił pokojowych ONZ wzrosło, niestety i ryzyko. W ubiegłym wieku, średnio rocznie ginęło około 40 uczestników sił pokojowych teraz ta liczba wzrosła średnio do 120.
W ubiegłym roku lista poległych zamknęła się cyfrą 129. Peacekeeperzy którzy zginęli pochodzili z 50 krajów, byli to żołnierze, policjanci, międzynarodowi urzędnicy, wolontariusze i pracownicy lokalni ONZ. Pochodzili z bardzo różnych środowisk, ale wszyscy okazali bohaterstwo i przekonanie, że siły pokojowe ONZ są i muszą pozostać globalnymi siłami dobra.
W związku z powyższym najważniejszym celem jest zakończenie głęboko niepokojących przypadków wykorzystywania seksualnego i nadużyć ze strony międzynarodowych sił rozmieszczonych na niespokojnych obszarach. Bezlitośnie trwam w moim nawoływaniu o skupienie się na ofiarach. Przy każdej okazji podkreślam powagę tego problemu wzywając państwa członkowskie, które jako jedyne są uprawnione do dyscyplinowania swoich siły, do wyciągnięcia poważnych konsekwencji, które zapewnią poczucie sprawiedliwości i ukojenie dotkniętym tym problemem społeczności.
W ubiegłym roku powołałem do życia niezależną komisję wysokiego szczebla w celu zbadania, w jaki sposób wzmocnić operacje pokojowe ONZ, by lepiej mogły sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Jesteśmy aktywnie zaangażowani w reformę operacji pokojowych ONZ, czyniących wyraźną poprawę, aby były szybsze, bardziej elastyczne i odpowiedzialne wobec krajów, a co najważniejsze ludzi, którym mają służyć.
W Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ, oddajemy cześć naszym bohaterom – ponad milionowi mężczyzn i kobiet, którzy od pierwszej misji w 1948 roku służyli pod flagą ONZ z dumą, honorem i odwagą. Składamy najwyższy hołd ponad 3400 żołnierzy sił pokojowych ONZ, którzy w tym okresie oddali życie w służbie pokoju. Pozostajemy ich wiecznymi dłużnikami. Zobowiązujemy się dzisiaj, iż wykorzystamy w pełni potencjał operacji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, dla lepszej przyszłości ludzkości.

Ban Ki-moon

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.