Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ – 29 maja 2013 r.

„Dostosowując misje pokojowe do nowych wyzwań”

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ stanowi okazję do poszerzenia wiedzy o nowych działaniach misji pokojowych oraz złożenia hołdu żołnierzom, którzy oddali swoje życie w służbie pod błękitną flagą.
Organizacja Narodów Zjednoczonych coraz częściej jest proszona o tworzenie misji pokojowych, które są w stanie podejmować wielorakie operacje dążące do zakończenia trwających konfliktów zbrojnych i nieść pomoc krajom pragnącym wejść na drogę pokojową. Szczególną wagę kładzie się na działania związane z ochroną ludności cywilnej, a zwłaszcza najbardziej wrażliwych grup społecznych – kobiet i dzieci.
Misje pokojowe ONZ stale pracują nad ulepszeniem swojej polityki działania, tak by mogły one jak najlepiej sprostać pojawiającym się zagrożeniom i nowym wyzwaniom. Celem operacji pokojowych jest osiągnięcie długotrwałego pokoju w krajach rozdartymi wojnami.
Przykładem nowego podejścia do funkcjonowania misji pokojowych jest operacja w Demokratycznej Republice Konga, gdzie na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa utworzono ‘brygadę interwencyjną’ oraz użyto bezzałogowe statki powietrzne, które zwiększają możliwości podejmowania działań w tym rozległym regionie Afryki.
Uczestnicy misji pokojowej w Mali będą pracowali w trudnych warunkach, tam gdzie różne grupy zbrojne zagrażają bezpieczeństwu w kraju i całym regionie. Misja podejmie działania na rzecz stabilizacji, pojednania narodowego i ochrony ludności.
Misje pokojowe ONZ pomagają również przy reformie krajowych instytucji prawa i bezpieczeństwa. Wspomagają policję, instytucje sądowe i prawa karnego, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu zaufania do władz lokalnych. Z kolei sprawiedliwy i przewidywalny system prawny wpływa na stabilność kraju i zrównoważony rozwój jeszcze na długo po zakończeniu operacji misji pokojowych.
Doceniamy postęp w działaniach misji pokojowych, jednak uczestnicy misji pokojowych zawsze muszą liczyć się z grożącym ryzykiem. Niedawno nieznani napastnicy zwabili w pułapki i zabili żołnierzy misji pokojowych w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym. Uwięziono również żołnierzy w błękitnych hełmach na Bliskim Wschodzie.
W ubiegłym roku życie straciło stu jedenastu uczestników misji pokojowych ONZ. W całej 65 – letniej historii operacji pokojowych ONZ zginęło ponad 3,100 pracowników misji. Składamy wyrazy uznania dla ich bohaterskiej postawy oraz opłakujemy ich odejście.
W Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ złóżmy hołd wszystkim poległym osobom. Obiecajmy, że będziemy wspierać operacje pokojowe, w których obecnie służy ponad 111 tysięcy żołnierzy i policjantów z 116 krajów. Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal będzie pracowała nad polepszeniem funkcjonowania misji pokojowych, by bardziej wspierać i chronić ludność cywilną.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.